Erişilebilirlik

Tatar Liderden Kırım’dan Çekilme Çağrısı


Kırım Tatar liderlerinden Mustafa Cemilev (Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu) Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le görüşmesinde Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının Rusya, Amerika ve İngiltere’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü garanti eden uluslararası anlaşmanın ihlali anlamına geleceğini söyledi.

Amerika’nın Sesi’nin Azerbaycan Servisi’yle görüşen Kırımoğlu, Putin’e Kırım Tatarları’nın, Kırım’ın başka bir ülkenin toprağı haline gelmesine kesinlikle karşı olduğunu söylediğini bildirdi.

Kırım nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan Kırım Tatarları, bölgenin Ruslar tarafından kontroluna karşı bir tutum sergiliyor ve Kiev tarafından yönetilmek istiyor.
Kırım’da pazar gerçekleşecek referandum sonucunda bölgenin hızla Rus kontrolüne geçmesi bekleniyor.

Kırımoğlu, Putin’le yaptığı görüşmede referandumun anlamsız olduğunu söyledi.

Putin’le görüşmesinde görüş ayrılıkları olmasına rağmen Kırımoğlu, Kırım’da kan dökülmemesi ve etnik çatışmaların yaşanmaması konusunda Rusya Cumhurbaşkanı’yla aynı fikirde olduklarını da ekledi.

İkinci Dünya Savaşı sonunda Stalin tarafından Orta Asya’ya sürülen ve ancak 1980’lerde vatanlarına dönebilen Kırım Tatarları Rusya’ya kuşkuyla yaklaşıyor. Ancak Rusya’nın Tataristan bölgesinden yetkililer, Kırım Tatarları’nı korkacak bir şeyleri olmadığı konusunda telkinde bulunuyor.

STÜDYO VOA

FED faizleri aynı tuttu – 20 Eylül 2023
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG