Erişilebilirlik

TBMM’de Kavga: CHP Milletvekiline Savcılık Soruşturması


TBMM'de Kavga
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda CHP’nin verdiği önerge hakkında kürsüye çıkan CHP Meclis Grup Başkan Vekili Engin Özkoç’a, Adalet ve Kalkınma Parti üyesi bazı milletvekillerinin fiziki müdahalesiyle karşılaştı. Arbede, AKP’li ve CHP’li milletvekilleri arasında yumruklu kavgaya dönüştü.

AKP’lilerin kürsüdeki CHP Meclis Grup Vekili’ne bu denli tepki göstermesinin nedeni, Özkoç’un bugün yaptığı basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan için kullandığı cümlelerdi.

CHP’li Özkoç, Cumhurbaşkanı’na vatan haini dedi, Ankara Başsavcılığı soruşturma başlattı

CHP TBMM Grup Başkan Vekili, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin Suriye politikası eleştirilerine ‘‘Türkiye’nin bu tarihi mücadelesini sürekli fitneyle, yalanla, iftirayla lekelemeye çalışan her kim olursa olsun açık ve net söylüyorum; Haysiyetsizdir onursuzdur, şerefsizdir, alçaktır, haindir" diyerek tepki gösteren Cumhurbaşkanı’na ‘‘Bizim şehitlerimize, ‘kelle’ diyen bir kişinin sıfatlarını sayıyorum ben size. Şehide, ‘kelle’ diyen kişi, haysiyetsizdir; şehide ‘kelle’ diyen kişi Türkiye Cumhuriyeti’nde şerefsizdir; şehide, ‘kelle’ diyen kişi onursuzdur; şehide, ‘kelle’ diyen vatan hainidir’’ diyerek yanıt vermişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Milletvekili Engin Özkoç hakkında, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan resmen soruşturma başlatıldığını duyurdu.

TBMM Başkanı: ‘’’Basit, seviyesizce, alçakça ifadeler, hakaretler ifade özgürlüğü değildir; o zatı kınıyorum’’

Özkoç’un Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki sözlerine TBMM Başkanı Mustafa Şentop da sert tepki gösterdi.

Gazetecilere açıklama yapan Şentop, ‘‘Malumunuz gazi meclisimizin 100. Yılını idrak ettiğimiz bugünlerde Devlet olarak millet olarak çok hassas süreçten geçiyoruz. Milletimizin beklentisi, içinden geçtiğimiz bu sürecin hassasiyetine uygun bir şekilde herkesin hareket etmesidir, başta siyasetçiler olmak üzere. Herkesin aynı fikirde olmasını beklemek mümkün değil. Şüphesiz herkesin görüşlerini ifade etme hakkı vardır. Herkes eleştiri kabilinden görüşlerini ortaya koyabilir. Ancak basit, alelade seviyesizce, alçakça ifadeler, hakaretler siyaset değildir. İfade özgürlüğü değildir. Özelikle Anayasa’nın 104. Maddesi’ ne göre, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletinin birliğine temsil eden seçilmiş cumhurbaşkanına karşı basit alelade hakaretlerin meclis çatısı altında yeri yoktur. Bu ifadelerle basın toplantısı yapan zatı kınıyorum’’ dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç ise Erdoğan’a yönelik sözlerinin arkasında duruyor.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘‘Ben bir kişinin değil, milyonların sesiyim. Tehditler, yumruklar bizi yıldıramaz. Biz adalete susamış, demokrasiye inancı tam, Türkleriz. Biz lekesizleriz. Ve mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz’’ dedi

Genel kurulda olaylar nasıl gelişti?

CHP, Suriye politikasının tekrar değerlendirilmesi, sınır güvenliğinin sağlanması, bölgede huzur ve istikrarın tesis edilmesine yönelik atılacak askeri ve diplomatik adımların belirlenmesi amacıyla bugün genel kurulda soru önergesi verdi.

Önergeyle ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, ‘‘Amerika Birleşik Devletleri eğer Ortadoğu'da bir savaş yaratıyorsa, daha önce yarattığı savaşların nedenlerine dayalıdır. Amerika Birleşik Devletleri eğer İslam dünyasını bir düşman olarak tanımlıyorsa ‘Irak'ta nükleer silah üretiliyor ve biz bu nükleer silahı engelleyeceğiz’ diye defalarca denetim yapıldığı halde oraya girip minarelerden ezan okunurken, çocuklar yollarda yürürken’’ dedi.

Özkoç bu sözleri söylerken AKP Afyon milletvekili Ali Özkaya, önce ‘Önergeyle ilgili konuş’, ardından da ‘Adam ol, adam’ dediği duyuldu ve sonrasında AKP’li milletvekilleri kürsüye yürüdü ve arbede çıktı.

AKP’li Zengin: ‘‘Eleştiriye evet ama herkes ağzından çıkan laflara dikkat etmeli’’


Arbede sonrası AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise, ‘‘Bir şey yokmuş gibi davranamayız. Herkes derinden üzülüyor bunlara imkan vermemek lazım. Kelimelerle ifade etmek kolay ama bunu eyleme geçirmek lazım. Bu hadiselere sebep olan milletvekili dün çok tehditkar konuştu. Her ne olursa olsun bir ülkenin cumhurbaşkanına ahlaken söylenmeyecek şeyler vardır, hukuken söylenmeyecek şeyler vardır. En çok birliğe beraberliğe ihtiyacımız olan bir zamandayız. Eleştiriye evet ama usul edep dahilide. Herkes ağzından çıkan laflara dikkat etmeli’’ dedi.

CHP’li Altay: ‘‘Arka kapı diplomasiyle, mutabakat mümkün’’

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, arka kapı diplomasiyle mutabakat aranmasını istedi.

Altay, ‘‘Sayın Cumhurbaşkanı’nın dün başlattığı hiç olmaması gereken ve yakışmayan sözler sarf edilebiliyor. Siyasette çok tecrübeli olan Sayın Cumhurbaşkanı da sorulsa keşke öyle söylemeseydim diyecektir. Eminim. Karşı tarafın da nasıl bir gün önce doğru değilse ertesi gün söylenenin de yakışamadığı doğru olmadığı sözler çıkıyor. Bunları partiler arası bir diyalogla çözmek, toparlamak, bir arka kapı diplomasiyle bu konuda bir mutabakat mümkündür. Nezaket nezaketi, saygı saygıyı doğurur, saygısızlık saygısızlığı doğurur. Böyle baktığınız zaman buna herkes bir gerekçe üretebilir. Ağır tahrik denir, şu denir bu denir. Ama bunlar olmamalı’’ dedi.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin olduğu gün dahi TBMM’nin çalıştığını ifade eden Altay, İdlib'de Türk askerleri savaşırken Meclis’in de çalışması gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG