Erişilebilirlik

Tekirdağ’da Tren Kazası: 24 Kişi Öldü, 318 Kişi Yaralandı


Halkalı-Uzunköprü banliyö seferini yapan TCDD'ye ait yolcu treni,Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Köyü civarında Pazar akşamı saat 17.00 sularında raydan çıktı.

5 vagonun devrildiği kazada 24 kişi hayatını kaybetti, 318 kişi yaralandı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Pazartesi sabahı erken saatlerde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'la birlikte Tekirdağ'da düzenlediği basın toplantısında yaralılardan 124 kişinin tedavilerinin sürdüğünü, 194 kişinin de ayakta tedavi edilerek taburcu edildiğini açıkladı. Trende kaza sırasında 362 yolcu vardı.

Ulaştırma Bakanlığı: Kazanın nedeni aşırı yağışların menfezle ray arasındaki toprağı boşaltması

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kazaya aşırı yağışın neden olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada “08 Temmuz 2018 tarihinde Uzunköprü-Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personelle seferini yapan 12703 trenin Balabanlı- Çorlu arası km 162’de seyri esnasında, saat 17.00 sıralarında dizide bulunan 5 vagon raydan çıkarak devrilmiştir. Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeniyle meydana geldiği tespit edilmiştir.”

Erdoğan: Kaza her boyutuyla soruşturulmaktadır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çorlu’da meydana gelen tren kazasına ilişkin bir taziye mesajı yayınladı.

Hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileyen Cumhurbaşkanı, “Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bu akşam meydana gelen tren kazası, milletçe hepimizi derinden üzmüştür. Kazanın hemen ardından, devletimiz ilgili tüm birimlerini ve tüm imkanlarını seferber etmiştir. Yolcu trenindeki bazı vagonların raydan çıkması neticesinde meydana gelen kaza, her boyutuyla soruşturulmaktadır” dedi.

Tren kazasının ardından konan geçici yayın yasağı sabah saatlerinde kaldırıldı

Kazanın medyaya yansımasından kısa bir süre sonra Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, tren kazasıyla ilgili geçici yayın yasağı getirildiğini açıkladı.

RTÜK'ten yapılan açıklamada, “15/02/2011 tarihli ve 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 7'nci maddesinde “milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda” geçici yayın yasağı getirilebileceği öngörülmektedir. Anılan hüküm çerçevesinde, vatandaşlarımıza sunulan kamu hizmetlerinin daha verimli ve etkin sunulması amacıyla, 08/07/2018 tarihinde Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde meydana gelen tren kazası sonrasında yürütülen çalışmalara ilişkin olarak Başbakanlığın 08/07/2018 tarihli ve 47121 sayılı yazısıyla geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür” dendi.

Yayın yasağı Pazartesi sabahı erken saatlerde kaldırıldı.

Politeknik: “İhaleyi verdiği müteahhitlerinin kontrolunu, denetimini yapmayan Ulaştırma Bakanlığı sorumlu”

Kazanın meydana geldiği Uzunköprü-Halkalı hattı, 1 Mayıs 2018'de tren seferlerine başlamıştı.

Politeknik Mühendis Mimar Şehir Plancıları Derneği, hattın açılmasından kısa bir süre meydana gelen tren kazasından yeterli kontrol ve denetimi yapmadığını savunduğu Ulaştırma Bakanlığı’nı sorumlu tuttu.

Kazanın meydana geldiği mevcut güzergaha üzerinde hiçbir altyapı değişikliği yapılmadan yol kotu dolguyla yükseltilerek yeni ray döşendiğini belirten dernek yaptığı yazılı açıklamada, “Teknik açıdan uygun yapılmayan dolgu, üzerinden 1 yıl geçmeden yağışla zarar gördü ve ray altı boşaldı. Tren ray hattı: raylar, rayları taşıyan travers ve bunları taşıyan, sağlam bir zemin üzerine yerleştirilmiş balastlardan oluşur. Eski bir menfez üzerine sonradan yapılmış bir dolgunun yerle bir olması, yeni ray hattının sağlam bir zemin yaratılmadan suya ve basınca dayanıklı yapılmadığını gösteriyor. Altyapı hizmetlerini yandaş şirketlere devreden, teknik gereklilikleri, şartnameleri yok sayarak ‘proje’ yapan, ihaleyi verdiği müteahhitlerinin kontrolünü, denetimini yapmayan Ulaştırma Bakanlığı katliamın sorumlusudur” ifadelerini kullandı.

XS
SM
MD
LG