Erişilebilirlik

Teksas’ın sınırı yasadışı geçenlerin tutuklanmasını öngören yasası yeniden donduruldu


ABD'nin güney sınırına yönelik sığınmacı akını seçim sürecindeki ülkede en önemli konulardan biri olarak gösteriliyor
ABD'nin güney sınırına yönelik sığınmacı akını seçim sürecindeki ülkede en önemli konulardan biri olarak gösteriliyor

Federal Temyiz Mahkemesi, Teksas eyaletinde Meksika sınırını yasadışı olarak geçtiğinden şüphelenilen kişilerin tutuklanmasına imkan veren tartışmalı yasayı dondurma kararı aldı.

Karar, Anayasa Mahkemesi’nin SB 4 olarak bilinen yasanın yürürlüğe girmesini engellemeyi reddetmesinden birkaç saat sonra geldi.

Benzerleriyle kıyaslandığında ülkedeki en sert yasalardan biri olarak nitelendirilen SB 4, Teksas’ta yargıçların bu göçmenlerin Meksika’ya dönmesi yönünde karar almasını ve bu karara uymayanların 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını öngörüyor.

Meksika yeni yasa uyarınca sınırdışı edilecek herhangi birini kabul etmeyi reddedeceğini açıklamıştı.

Biden yönetimi de tartışmalı yasaya karşı çıkmış ve bunun anayasal olmadığını belirtmişti.

Demokrat yönetim, alt mahkemeler hükümetin itirazını değerlendirirken, Anayasa Mahkemesi’nden Cumhuriyetçi Teksas eyaletinde yasanın yürürlüğe girmesine imkan veren emri askıya almasını talep etmişti.

Biden yönetimi yaptığı başvuruda yasanın, federal hükümetin göçü düzenleme yetkisine müdahale ederek Anayasa’yı ve federal yasaları ihlal ettiğini savundu.

Cumhuriyetçi Vali Greg Abbott ise 18 Aralık’ta düzenlediği basın toplantısında, Başkan Biden’ın ülkeye yasadışı girişi suç sayan federal yasaları uygulamadığını, Teksas’ın başının çaresine bakmak zorunda kaldığını ve bu nedenle böyle bir yasaya ihtiyaç olduğunu söylemişti.

Anayasa Mahkemesi ise yasaya itiraz değerlendirilirken yürütmenin durdurulup durdurulmamasına ilişkin hızla karar verilmesi için dosyayı temyiz mahkemesine göndermişti.

6 muhafazakar ve 3 liberal yargıçtan oluşan Anayasa Mahkemesi’nin liberal üyeleriyse muhafazakar üyelerin görüşüne katılmamıştı.

ABD-Meksika sınırındaki göçmen krizi seçimlere giderken siyasette tartışma konusu

Demokrat Başkan Biden’ın ABD-Meksika sınırını yasadışı şekilde geçerken yakalanan rekor sayıda sığınmacıya ilişkin krizi yönetme biçimi, Cumhuriyetçiler’in eleştirilerinin hedefi oldu.

Cumhuriyetçiler, eski Başkan Donald Trump’ın baskısının ardından Şubat ayında sınır güvenliğini güçlendirecek ve göçmen yasalarını sertleştirecek partiler üstü anlaşmayı iptal etmişti.

Başkan Biden, Trump’ın siyasi baskısına boyun eğen Cumhuriyetçi temsilcileri sorumlu tutmuştu.

Mart başında yapılan önseçimlerin ardından Edison Research tarafından yapılan sandık çıkışı anketlerine ilişkin analiz, sınırdaki durumla ilgili çok sayıda seçmenin kaygılı olduğunu göstermişti.

Ankete katılan çok sayıda seçmen bu konuyu tercihlerini etkileyebilecek en önemli konu olduğunu söylemişti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG