Erişilebilirlik

Temelli: ‘Oy İçin Yalvarıyorlar’


Sezai Temelli

Son seçim mitingini Şırnak’ta düzenleyen HDP eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhur İttifakının oy için yalvarmaya başladığını söyledi. Temelli Erdoğan’ı kastederek, “İddia ediyorum bu seçim bir hafta sonra olsun, bu bana “Sezai Kardeşim” demeye başlar” dedi.

Yerel seçim çalışmalarına Şırnak’ta başlayan Halkların Demokratik Partisi, son mitingini de Şırnak’ta düzenledi. Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Sezi Temelli katıldı. Halka hitap eden Temelli, Erdoğan’ı eleştirdi. Erdoğan’ın HDP için terörist kelimesini kullanmasına tepki gösteren Temelli, ‘Biz terörist değiliz” dedi.

Temelli, “Bize diyor ki, HDP'lilere diyor ki “bunlar terörist”. Biz diyoruz ki “biz terörist değiliz, HDP’liyiz”. HDP halktır, halk burada. Ayrımcılık, nefret, şiddet, zulüm, zorbalık... Ne ararsan var! Yetmiyor. Bana diyor ki, size şikayet ediyor beni; aklı karışmış iyice: “Bu adam Kürt bile değil”. Ben de diyorum ki Ez Kurdim, Tirkim, Türkiye’liyim! Bölücü ve ayrımcı olduğu için toplumu bölmekten başka bir şey bilmiyor. Bizi ayırabileceğini sanıyor. Biz acılarımızla, akraba olduk. Acıyı bal eyledik, yan yana geldik. Ayrımcılık yapmak için dini siyasete alet ediyor. Diyor ki bunlar dinsiz, imansız. Edep yahu! Bu halka bu söylenir mi? İnsanda vicdan gerek insanda edep gerek ama nerede! Üç oy için, iki belediye için yapmayacakları şey yok” dedi.

Erdoğan’ın kendisine ‘Kardeşim Sezai’ deme ihtimaline dikkat çeken Temelli, “Seçimler geldi mi kardeş oluyoruz, seçimler bitiyor yine bize kurt işareti yapmaya başlıyor. Artık yeter diyoruz. Êdî bese. Biz artık seni dinlemiyoruz. Bugün artık hiçbir Kürt bu yalana, bu ikiyüzlülüğe prim vermeyecek. Kürtler kardeş oldu. Dün bir aşama daha kat etmiş, HDP’lilere de kardeşim demiş. İddia ediyorum bu seçim bir hafta sonra olsun, bu bana “Sezai Kardeşim” demeye başlar. “ diye konuştu.

Seçimde iki siyasetin yarışacağını savunan Temelli, Cumhur İttifakının oy için yalvardığını iddia etti Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü;” Türkiye’de iki tür siyaset vardır: Biri AKP ve Erdoğan’ın siyaseti, diğeri sizin yani HDP’nin siyaseti. Birisi zorbalıktır, zulümdür, baskıdır, şiddettir, savaştır. Diğeri barıştır, demokrasidir. İnsan haklarına saygıdır, hukukun üstünlüğüdür. Bir arada yaşama iradesidir. Çoğulcu, laik, demokratik cumhuriyet mücadelesidir. Bu ülkenin insanlarının taleplerini yok sayan, ayrımcılık uygulayan, halkı, toplumu bölen, ülkenin olanaklarını ve kaynaklarını gasp edenler, insanların kaynaklarını ya betona gömdüler ya mermiye yatırdılar. Biz diyoruz ki iş istiyoruz, aş istiyoruz, savaşa hayır diyoruz, barış istiyoruz. Hep birlikte barışın kentlerini var edeceğiz. Kadınların, emeğin kentlerini var edeceğiz. Doğamıza sahip çıkacağız. Bunu bize çok görenlerden hesap soracağız. Korkuyorlar, yalvarıyorlar, acze düşmüşler, siyasetsiz kalmışlar. “Ne olur bize oy verin” diyorlar. “Bu ders verme seçimi değil” diyorlar. Biz de diyoruz ki hesap soracağız, ders vereceğiz. Nerede olursanız olun, kayyımlarınızı alıp buradan gideceksiniz.”

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, oylarını İstanbul’da kullanacak. Oy kullandıktan sonra Temelli Ankara, Buldan Diyarbakır’a geçecek.

XS
SM
MD
LG