Erişilebilirlik

Kongre İran'la Anlaşmayı İptalde Kararlı


Başkan Barack Obama, Senato’da çoğunluğa sahip Cumhuriyetçi Partililer’in İran’la yapılan nükleer anlaşmayı iptal etme çabalarını, Demokrat Partili senatörlerin yardımıyla engellemeyi başardı.

Ancak nükleer anlaşmanın, Temsilciler Meclisi’nde daha sert bir direnişle karşı karşıya kalması bekleniyor. Temsilciler Meclisi liderleri daha önce, nükleer anlaşmayı reddedeceklerini açıklamıştı.

Anlaşmanın tahmininden daha kötü olduğunu vurgulayan Temsilciler Meclisi sözcüsü Cumhuriyetçi John Boehner, sorumluluk sahibi Kongre üyelerinin görevlerini yaparak bu anlaşmayı veto edeceklerini söyledi.

Cumhuriyetçi politikacılar şimdilik, ret oyu çıkmasını bekliyor.

Boehner ayrıca, Uluslararası Atom Enerji Dairesi’nin İran’la yaptığı ek anlaşmaların metnini Kongre’ye teslim etmediği için Başkan Obama’ya dava açmayı düşündüklerini söyledi. Boehner ABD Kongresi’ne verilen 60 günlük inceleme süresinin fiilen başlamamış olduğunu iddia ediyor. Bu iddiaları reddeden Beyaz Saray ise, Kongre’ye anlaşmayı incelemesi için verilen zamanın ilerlediğini açıkladı.

Kongre’nin rolünün anlaşmayı onaylamak değil aksine engellemek olduğunu savunan Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, 60 gün içerisinde anlaşmayı incelemesi gereken Kongre’nin bu fırsatı kullanabilmesi için sadece bir haftasının kaldığını söyledi. Josh Earnest’e göre, yapılacak oylamadan kendilerinin ve herkesin beklediği sonuç çıkacak.

STÜDYO VOA

Amerika’nın tartıştığı silah: AR-15 – 19 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG