Erişilebilirlik

Depremzedeler Ramazan'a Buruk Girdi


Depremin yaşandığı bölgede yıkılan binlerce yapının arasında ibadet merkezleri de vardı. Camileri yıkılan depremzedeler bu yıl Ramazan ayının ilk teravihini çadırda kılmak zorunda kaldı.

Depremzedeler Ramazan'a Buruk Girdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

Müslümanlar’ın kutsal ayı Ramazan, deprem bölgesinde bu yıl buruk başladı. Ramazan ayının ilk teravih namazı, camilerin yıkılmasından dolayı çadırda kılındı.

Depremin en çok etkilediği kentlerden olan Gaziantep’in Islahiye ilçesinde VOA Türkçe’ye konuşan depremzede vatandaşlar, yakınlarının ve evlerinin yanısıra depremde ibadethanelerini de kaybettikleri için üzgün olduklarını dile getirdi. Depremzedeler, teravih namazını çadırda kılarak Ramazan’a buruk bir şekilde başladıklarını ifade etti.

60 yıldır ilk defa çadırda teravih namazını kıldığını belirten Ali Sökmen, “Zemin etüdü yapılarak camilerimiz daha şiddetli depremlere dayanıklı olarak yapılabilirdi. Ancak gerekli inceleme ve araştırma yapılmadığı için bugün camilerimiz bu halde. Buna da şükür, devletimizle, milletimizle güçlü bir şekilde her şeyin üstesinden geleceğiz inşallah’’ dedi.

Deprem nedeniyle Ramazan ayına bu yıl hüzünlü girdiklerini belirten Bilal Okkalı da, “Bu yıl teravih namazını çadırda kılmak nasibimize düştü. Ülkece zor günlerden geçiyoruz. Duamızı edeceğiz inşallah güzel günler gelecek’’ diye konuştu.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG