Erişilebilirlik

Tesla Otopilot sisteminin onarımı için Amerika'da satılan araçların neredeyse tamamını geri çağırıyor


Elektrikli araç üreticisi Tesla, 2 milyondan fazla aracı Otopilot sisteminin onarımı için geri çağırıyor.
Elektrikli araç üreticisi Tesla, 2 milyondan fazla aracı Otopilot sisteminin onarımı için geri çağırıyor.

Elektrikli araç sektörünün öncüsü Tesla, 2 milyondan fazla aracı, Otopilot sisteminin devrede olduğu sırada sürücü dikkatinin dağılmasını engelleyen sistemin onarımı için Amerika'da sattığı araçların neredeyse tümünü geri çağırıyor. Geri çağrılan araç sayısı, Tesla'nın Amerika'da sattığı araçların neredeyse tamamı anlamına geliyor.

ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Dairesi'nin (NHTSA) Çarşamba günü yayınladığı belgelere göre Tesla, Otopilot sistemindeki sorunların giderilmesi için yazılım güncellemesi yükleyecek.

Tesla'nın araçları geri çağırma kararı, NHTSA'in, kısmi otomasyonlu sürüş sistemi Otopilot'un devrede olduğu sırada meydana gelen bir dizi kaza sonrasında açtığı ve iki yıl süren soruşturmasını izliyor. Kazaların bazıları ölüme neden olmuştu.

NHTSA, soruşturmasının, Otopilot'un sürücülerin dikkatini yola vermesini sağlama metodunun yetersiz olduğunu ve sistemin öngörülebilir şekilde suistimal edilmesine yol açabileceğini ortaya çıkardığını kaydediyor.

Tesla'nın geri çağırma kararı; 5 Ekim 2012 - 7 Aralık 2023 tarihleri arasında imal edilen Y, S, 3 ve X modellerini kapsıyor.

Belgelere göre yazılım güncellemesi, ilave kontrolleri ve “sürücülerin devamlı sürüş sorumluluğuna bağlı kalmasını sağlayacak uyarıları” içeriyor.

Belgeler ayrıca güncellemenin Salı günü, geri çağırmayı kapsayan araçlara gönderileceğini, geri kalan araçlara yapılacak güncellemeninse ileri bir tarihte yapılacağını kaydediyor.

Otopilot güvenliğini savunanlar, uzun yıllardır, sürücülerin ellerinin direksiyon üzerinde olup olmadığını tespit eden sürücü gözetim sistemine daha güçlü denetimler yapılması çağrısında bulunuyordu. Sürücülerin odaklanmasını sağlamak için kameraların kullanılması gerektiği de vurgulanıyordu. Benzer sistemlere sahip otomobiller imal eden diğer firmalar, kamera sistemlerini kullanıyor.

Sürücü yardımı alan bir sistem olan Otopilot, aracın otomatik olarak hızlanmasını ve fren yapmasını sağlamasına rağmen adının aksine, otomatik sürüş olanağı sağlamıyor. Bağımsız testler, Otopilot'u yanıltmanın kolay olduğunu, hatta sürücülerin sarhoşken ya da hatta arka koltuklarda otururken yakalandıklarını ortaya koymuştu.

Forum

STÜDYO VOA

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Barzani Washington’da – 26 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG