Erişilebilirlik

Testosteron Yaşlı Erkeklerde Kemik Yoğunluğunu Arttırıyor


Testosteron Yaşlı Erkeklerde Kemik Yoğunluğunu Arttırıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

Testosteron seviyesi, yaşlanmayla beraber düşer. Testosteron, erkeklerde kemik yoğunluğu, kas gücü ve boyutu, cinsel güç ve alyuvar üretimini etkileyen önemli bir hormon.

Ulusal Sağlık Enstitüleri, yaşlı erkeklerde kemik yoğunluğunu korumak, kansızlığı önlemek ve hafızayı geliştirmek için testosteron jeli kullanmanın işe yarayıp-yaramadığını araştıran çalışmalara fon sağladı.

Amerika’da 12 farklı bölgeden 65 yaş üstü 800 erkeğin katılımıyla yürütülen araştırmanın başkanlığını Doktor Peter Snyder yaptı.

Araştırma için, bir yıl boyunca katılımcıların yarısı plasebo kullanırken, diğer yarısı da testosteron kullandı.

Uzmanlar, testosteron jelinin kansızlığı giderdiğini ve kemik yoğunluğunu arttırdığını, ancak hafızayı geliştirmediğini, kalp damarlarındaki plak tabakasını ise kalınlaştırdığını gözlemledi. Plak tabakasındaki kalınlaşma, kalp-damar hastalığının erken sinyallerinden biri. Kalp hastalığı, Amerika’da hem kadınlar hem de erkekler için en önde gelen ölüm nedeni.

Dr.Snyder, bir sonraki adımın, beş yıl boyunca 5 bin erkeğin katılacağı çok daha kapsamlı bir araştırma olduğunu söylüyor. Bu yeni araştırma, testosteronun kalp krizi ya da prostat kanseri riskini arttırıp-arttırmadığını, kemik kırılma riski üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlıyor.
XS
SM
MD
LG