Erişilebilirlik

THY'da Grev Yasağını Protesto 8. Gününde


Hava-İş Sendikası'nda örgütlü THY çalışanlarının eylemi, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde mesai saatleri arasında sürüyor

THY çalışanı 305 kişi hala göreve dönmedi

Türk Hava Yolları'ndaki grev yasağını protesto 8. gününe girdi. Hava-İş Sendikası'nda örgütlü THY çalışanlarının eylemi, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde mesai saatleri arasında (09:00-17:00) sürüyor. Hava-İş Sendikası, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün THY’deki grev yasağını da konu eden 6221 sayılı kanunu kabul etmesinden sonra dikkatlerini Anayasa Mahkemesi’ne çevirdi. Sendika Başkanı Atilay Ayçin, “Eğer Anayasa Mahkemesi de yasayı iptal etmezse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde gideceğiz” dedi.

Hava-İş: arkadaşlarımız işlerine geri iade edilsin

Dün Türk Hava Yolları yönetimiyle bir kez daha masaya oturan Ayçin, THY ve Teknik AŞ’de işten çıkarılan çalışanların bir an evvel işlerine iade edilmesi talebini ısrarla dile getirdiklerini vurguluyor.

VOA’ya konuşan Hava-İş Genel Başkanı Ayçin, “THY Anonim Ortaklığı’nda çalışan 260 Teknik AŞ’de görevli 45 toplam 305 arkadaşımızın iş akdi feshedilmiş görünüyor. THY Anonim Ortaklığı, tebliğatları sms’le bildirdi. Biz bunun geçersiz olduğunu düşünüyoruz. Üstelik bu arkadaşlarımızın hepsi hastane raporlu ancak şirket hekimliği raporları onaylamıyor. Doktorlar da yönetimin direktifiyle hareket ediyor. Protestoların önünü kesmeye çalışıyorlar” dedi.

Ayçin: İşveren baskısı ILO’ya geri adım attırdı

Geçen hafta boyunca Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Türkiye aleyhine ciddi bir yaptırıma hazırlandığını söyleyen Ayçin, ILO toplantısında THY’deki grev yasağına ilişkin bir yaptırım olmamasını Türkiye’deki havayolu şirketlerinin hükümet lehinde lobi yapmasına bağlıyor.

Ayçin, “ILO’nun bu tavrını anlamak mümkün değil. Zaten hükümet şu andaki yasalarla grevi erteleyebiliyor. Bu yasayla sendikanın tamamen eli kolu bağlanıyor. Ama onlar umursamıyor bile. Bugün bize yapılan yarın başka bir muhalif sendikaya yapılacak, bizi işlevsiz kılmaya çalışıyorlar, yapılmak istenen muhalif sendikalarla hesaplaşmaktır. Fakat herkes bilsin ki son kişi kalıncaya kadar bu eylemi sürdüreceğiz“ diye konuştu.

Türk-iş’ten Hava-iş gecikmeli destek

THY’de yaşananları yorumsuz bir şekilde izleyen Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonu ve Hava-İş sendikasının çatı örgütü Türk-İş de bugün sessizliği bozdu. Türk-İş Başkanlar Kurulu, hava iş koluna getirilen grev yasağını kınayarak, Hava-İş sendikasının THY işyerlerinde yaptığı eylemi desteklediklerini açıkladı.

Ayçin, bu gecikmiş destek için “dostlar alışverişte görsün” diyor ve ekliyor: “ Sokaktaki sıradan vatandaş da havalimanındaki eylemimizde aynı sözleri söylüyor. Ama burada söz konusu olan Türkiye’nin en büyük konfederasyonu. Onlar hükümeti geri adım atmaya zorlayacak bir tutum içinde olmalıydılar.”

Hafta başı işten çıkarılan 305 kişiden biri de Teknik AŞ işyeri temsilcisi Enis Doldular. 13 yıllık THY Teknik Aş çalışanı, “İşten çıkarılmadan önce Başbakan Erdoğan’ın Ana uçağında görev yapıyordum. Telefon çaldı, başkanlığa çağırdılar ve dolaplarımı boşaltmama izin vermeden işten attılar. Apron kartımı da aldıktan sonra ortam durulunca seni çağır, şahsi eşyalarını almana izin veririz dediler” diyor.

Hava-İş 11 Eylül döneminde maaşlarda indirime gitmiş

Havacılık sektörünün kriz yaşadığı 11 Eylül’de Hava-İş’in kendi inisiyatifiyle maaşlarda %10 indirime gittiğini anımsatan Doldular, bugün o geçmişin yok sayılmasını eleştiriyor. Doldular, “Bu şirketi biz buralara getirdik, THY dünya markasıyla çalışanların büyük emeği var. Bunlar unutuluyor. Havacılıkta en önemli şey, uçuş emniyetidir. Kar hırsı ve vahşi büyüme, uçuş emniyetini hiçe sayıyor” dedi.

Hava-İş bir yandan “grev yasağı”nın kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karara dikkat kesilirken diğer yandan da kendilerinden süre isteyen THY yönetiminden çalışanların işe iadesi için geri dönüş bekliyor. THY yönetimi ise basına konuşmayı reddediyor.

Avrupa’nın en hızlı büyüyen havayolu şirketi

15,737 personeli bulunan THY, geçen yıl 32 milyondan fazla yolcu taşıdı. Avrupa’daki havayolu şirketlerinin %4,6 büyüdüğü 2012’nin ilk çeyreğinde %28 büyüyen THY’nin bu yılki ciro hedefi 5 milyar dolar. THY dünyanın 82 ülkesinde 152 havaalanına uçuyor.

XS
SM
MD
LG