Erişilebilirlik

Ticaret Reformu Baskıları Artarken Çin Ekonomisi Dönüm Noktasında


Ticaret Reformu Baskıları Artarken Çin Ekonomisi Dönüm Noktasında
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

Çin ekonomisi bir yol ayrımında. Bazılarına göre yapılması gerek şey basit: biraz daha sorumluluk üstlenmek ve serbest ticaret yolunda ilerleme kaydetmek. Aksi halde ekonomik büyümede çok daha keskin bir yavaşlamayla karşı karşıya kalmak.

Çin reform istediğini söylüyor ama kendi anladığı tarzda.

Ülkenin güçlü lideri Xi Jinping, son konuşmalarında 40 yıllık reform ve daha açık bir sisteme geçişi vurguladı. Jinping kaygı veren uyarılarda da bulundu:

“Reform ve daha da açık bir ülke haline gelmemizin her bir adımıçok zor. Gelecekte kaçınılmaz risklerle ve hayal bile edemeyeceğiniz büyük fırtınalarla karşı karşıya kalacağız.”

Amerika ve Çin’in ek gümrük vergileri sorununu çözmek için 90 günlük sürenin yeterli olup olmayacağını bilmiyor. Bu belirsizlik de firmaların hem ülke içinde hem de ülke dışında yeni yatırımlar yapma konusundaki heveslerini kırıyor.

2018 boyunca, emlak, perakende ve otomotiv satışlarında düşüşler yaşandı. Hisse senedi piyasası yüzde 20’den fazla değer kaybetti ve hükümet işsizliği kontrol altına alacak uygulamalar getirmeye başladı.

Çin bu noktada ekonomiyi desteklemek için teşvikleri devreye soktu. Ancak Çin uzmanı Scott Kennedy’e göre imkanları seferber etmek için ille de sübvansiyonlar, yüksek teknoloji ya da sihirbazlık gerekmiyor.

Kennedy, önemli olanın ekonomiyi daha liberal hala getirerek ne kadar desteklemeye çalışacakları, özel şirketlere yönelik engelleri ne oranda kaldıracakları ve diğer sektörlere yatırımın önünü ne kadar açacakları olduğunu söylüyor.

Huawei şirketinin mali işler müdürünün gözaltına alınması ticaret kavgasını daha da karmaşık bir hale getirdi.

Şu ana kadar hem Washington hem de Pekin bu konuyu ticaret savaşının dışında tutmaya çalışıyor. Ancak ticaret savaşı aslında sadece ticaretle sınırlı değil.

Kennedy bunun uzunca bir süredir Çin-Amerika ilişkilerindeki soru işaretlerinin temelini oluşturan, Çin’in açık bir pazar haline gelip gelmeyeceğine dair varsayımlarla ilgili olduğunu belirtiyor.

Kenny öte yandan Amerika'nın herhangi bir anlaşmadan vazgeçip masadan kalkmasının " ikinci bir soğuk savaş anlamına geleceğini" düşünüyor.

Kennedy durumun Çin’in nasıl bir tepki vereceğine bağlı olduğunu söylüyor. İlerleme olsa da ticaret ve hükümetlerarası ilişkiler konusunda neler olacağı konusunda belirsizlik sürüyor.

XS
SM
MD
LG