Erişilebilirlik

Tillerson Brüksel’de Avrupa’ya Destek Mesajı Verdi


Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Brüksel’de Amerika’nın Avrupalı müttefiklerine destek mesajı verdi. Ancak Başkan Trump’ın dış politika açılımı bir dizi konuda kaygıya yol açmaya devam ediyor.

Trump’ın “Önce Amerika” söylemi, İran’ın nükleer anlaşmanın kurallarına uyduğunu doğrulamayı reddetmesi, Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararı ve şimdi de İsrail’deki Amerikan Büyükelçiliği’ni Kudüs’e çekme kararı Amerika’nın Avrupalı müttefiklerini endişelendiriyor.

Dışişleri Bakanı Tillerson, Brüksel’e yaptığı ziyarette Avrupa Birliği ve NATO’da Avrupalı dışişleri bakanlarına Amerikan hükümetinin okyanus ötesi bağlarına sadık olduğunu kaydetti.

Tillerson değerlerin, güvenlik ve refah hedeflerinin okyanusun her iki yakasında da ortak olduğunu kaydetti.

Trump, ABD liderliğindeki NATO ittifakını Mayıs ayında ziyaret etmiş ve Avrupalı liderleri savunma alanındaki düşük harcamaları nedeniyle eleştirmişti. Tillerson ise ziyareti sırasında daha olumlu bir tutum takınarak NATO’nun üye bir ülkeye yönelik saldırının üyelerin tümüne yapılmış sayılacağı yönündeki ortak savunma şartına Amerika’nın tereddütsüz bağlılığını dile getirdi.

Tillerson, görevinden alınıp alınmayacağı sorularını ise yanıtsız bıraktı.

Brüksel’den sonra Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) yıllık toplantısına katılmak üzere Viyana’ya geçecek olan Tillerson’un son durağı ise Paris olacak.

Başkan Trump geçen hafta medyadaki iddialar karşısında Tillerson’un görevinden ayrılmayacağını açıklamıştı. Ancak Trump son olarak Cuma günü attığı bir Tweet ile dış politika alanında son sözü söyleyenin kendisi olduğunun da altını çizmişti.

Avrupalı diplomatlar ise AB hükümetlerinin bir ikilem içinde kaldıklarını, Tillerson’un görüşleri kendilerine yakın bulurken Trump’ın görüşlerinin kendi görüşlerini her zaman yansıtmadığını kaydettiler.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG