Erişilebilirlik

Tillerson Ankara'da Erdoğan'la Görüştü


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Ankara'da görüştü. Ana gündem maddesi Suriye ve ABD’nin YPG’ye verdiği destek olması beklenen görüşme 3 saatten uzun sürdü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Beştepe’deki görüşmede başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel gelişmeler, terörle mücadele ve ikili ilişkiler ele alındı.

Türkiye'nin Suriye'de PYD-YPG yapılanmasına yönelik yaklaşımında değişiklik olmayacağı ABD tarafına yeniden iletildiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre ayrıca, Türkiye'nin, ABD'nin terör örgütü olarak tanıdığı PKK'nın "Suriye kolu" olduğu açık olan PYD-YPG yapılanmasına destek vermeye devam etmesinin kabul edilemeyeceği vurgulandı; Türkiye'nin Suriye'de terörle mücadele ettiği ve ABD'nin eğer terörle mücadele edilmesi yaklaşımı itibariyle NATO üyesi olan müttefiği Türkiye'ye destek vermesi gerektiğini aktarıldı.

Son olarak Mattis - Canikli görüşmesinde ABD tarafına sunulduğu üzere Suriye'de sahada PYD-YPG kaynaklı Türkiye'nin ele geçirdiği silahların menşei de, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre vurgulandı.

Olağanüstü güvenlik önlemleri

Öte yandan Rex Tillerson’un 16 Şubat'ta Ankara'daki temasları için de ek önlemler alındı. Tillerson'ın Palas Devlet Konukevi’ndeki programı çerçevesinde sabah 08.00’den program sonuna kadar, Baruthane Kavşağı’ndan Cumhuriyet Bulvarı ve Ulus Kavşağı istikametine doğru Cumhuriyet Bulvarı'nın tek yönlü olarak araç trafiğine kapatılacağı duyuruldu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, geçen 30 Mart'ta Ankara'ya ve 10 Temmuz'da da İstanbul'a gitmişti.

"YPG'ye ağır silah sağlamadık"

Tillerson, Ankara ziyareti öncesinde Lübnan’da düzenlediği basın toplantısında, Washington’un Suriye’deki Kürt güçleri YPG’ye ağır silah hiçbir zaman sağlamadığını söyledi.

Tillerson, “YPG’ye asla ağır silah vermedik, o nedenle geri alınacak bir şey yok” dedi.

Ankara, PYD/YPG'yi PKK'nin Suriye kolu olarak tanımlıyor ve ABD'nin IŞİD’le mücadelede önderlik ettiği ve YPG’nin de yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri'ne verdiği silahları geri toplamasını talep ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen haftalarda Washington'u YPG'ye 5 bin TIR ve 2 bin uçak dolusu silah göndermekle suçlamıştı.

Geçen yaz ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Savunma Bakanı Fikri Işık’a gönderdiği mektupta, Rakka operasyonu için YPG'ye verilen malzeme ve teçhizatla ilgili bilgi vermişti. Mattis, IŞİD’in mağlup edilmesinden sonra silahların geri alınacağını vurgulamıştı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG