Erişilebilirlik

Time Dergisi Zelenski'yi 'Yılın Kişisi' Seçti


Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, haber dergisi Time tarafından 2022 için 'Yılın Kişisi' seçildi.

Time, Zelenski'nin Ukraynalılar'a ilham verdiğini, Rusya'nın yıkıcı işgaline karşı gösterdiği dirençle dünyanın takdirini topladığını kaydetti.

Savaş başladığında Rusya'nın bomba yağdırdığı Kiev'den ayrılmayı reddeden eski komedyen, başkentten yaptığı yayınlarla Ukraynalılar'ı birleştirerek etrafında topladı ve savaş yorgunu ülkenin birçok noktasını ziyaret etti.

Zelenski, dün de Ukrayna'nın doğusundaki cephede çarpışan Ukraynalı askerleri ziyaret etmişti

Time dergisi, 44 yaşındaki Ukrayna Cumhurbaşkanı hakkında, "Zelenski'nin bir savaş zamanı lideri olarak başarısı, cesaretin bulaşıcı olduğu gerçeğine dayanıyor. Cesaret, işgalin ilk günlerinde, Cumhurbaşkanı'nın hiçbir yere gitmediğinin herkes tarafından anlaşılması üzerine Ukrayna'daki siyasi liderler arasında yayıldı" ifadelerine yer verdi.

"Kriz zamanlarında liderlerin ülkelerinde, halklarının yanında kalmasının doğal karşılandığını ancak, tarihteki zıt örneklere bakmak gerektiğini" kaydeden Time, Zelenski'nin aksine eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in 2014'te, protestocuların cumhurbaşkanlığı sarayına yaklaşması üzerine ülkeden kaçtığını, halen Rusya'da yaşadığını hatırlatıyor.

Time, Zelenski'nin geçmişinde, Ukrayna'da kalıp savaşmaya devam edeceğini gösteren fazla işaret olmadığının altını çiziyor.

Zelenski'nin daha önce orduda görev yapmadığını, sadece 2019 yılı Nisan ayından bu yana Cumhurbaşkanı olduğunu, profesyonel içgüdülerinin doğaçlama komedi ve sinema yapımcılığından oluştuğunu kaydeden Time, bu deneyimlerin avantajlarının savaşla birlikte ortaya çıktığını yazıyor.

"Zelenski uyum sağlayabiliyordu, baskı altında sinirlerine hakim olmayı, kalabalıkları anlamayı, onların duygu durumuna ve beklentilerine göre tepki vermeyi biliyordu" diyen Time, "Artık izleyici kitlesi tüm dünyaydı. Onları hayal kırıklığına uğratmamaya kararlıydı" ifadelerine yer veriyor.

Time'a göre Zelenski'nin suikast tehlikesine rağmen karargahında kalmaya karar vermesi, astlarının da pes edip kaçmasını zorlaştırdı.

Time, Zelenski'nin savaş alanındaki hamlelerle ilgili kararlarının insan hayatı odaklı olduğunun altını çiziyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, son zamanlarda eski İngiltere başbakanlarından Winston Churchill'le kıyaslandığını, ancak emperyalist olarak tanımladığı Churchill ile fazla ortak noktasının bulunmadığını, kendisini daha çok yazar George Orwell ya da komedyen Charlie Chaplin'le özdeşleştirdiğini söylüyor.

Chaplin'in ikinci Dünya Savaşı sırasında komediyi faşizme karşı bir bilgi silahı olarak kullandığını kaydeden Zelenski, sanatçıların etkisinin "top ateşinden daha fazla" olduğunu vurguluyor.

Time dergisi, Yılın Kişisi geleneğini 1927 yılında başlatmıştı. Derginin 2021 için seçtiği Yılın Kişisi, Tesla CEO'su Elon Musk'tı. Tesla, 2021'de, dünyanın en değerli otomobil üreticisi olmuştu.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG