Erişilebilirlik

Timur Cihantimur başka bir ceza yerleşkesine naklediliyor 


Timur Cihantimur’un avukatları, müvekkillerinin halen gözetim altında tutulduğu Manson Gençlik Enstitüsü’nde çok zor şartlar altında olduğunu ifade etmişti.
Timur Cihantimur’un avukatları, müvekkillerinin halen gözetim altında tutulduğu Manson Gençlik Enstitüsü’nde çok zor şartlar altında olduğunu ifade etmişti.

İstanbul’da 1 Mart gecesi bir kişinin hayatını kaybettiği ve dört kişinin yaralandığı trafik kazasına karışan Timur Cihantimur ile kendisini Mısır üzerinden ABD’ye kaçıran annesi Eylem Tok’un Türkiye’ye iadesiyle ilgili dava Massachusetts Eyaleti Boston Bölge Mahkemesi’nde devam ediyor.

Cihantimur’un halen gözetim altında tutulduğu Connecticut eyaletindeki Manson Gençlik Enstitüsü’nden çocukların ve gençlerin kaldığı başka bir ceza yerleşkesine nakledileceği açıklandı.

“Nakil tarihini avukatlarına bildireceğiz”

Massachusetts Bölgesi Başsavcı Vekilli Joshua S. Levy’nin imzasıyla dava dosyasına eklenen belgede, savcılığın Cihantimur’u halen gözetim altıda tutulduğu Manson Gençlik Enstitüsü’nden çocukların ve gençlerin kaldığı başka bir ceza yerleşkesine nakletme niyetinde olduğu ifade edildi.

Cihantimur’un avukatlarına nakil kararı ve yeni ceza yerleşkesinin adı ile yerinin iletildiği, naklin gerçekleşeceği tarihin de savunma avukatlarına bildirileceği kaydedildi.

“Bilinen ABD cezaevlerinden bir farkı yok”

Cihantimur’u savunan iki avukattan biri olan Victoria Kelleher, kefalet karşılığında şartlı tahliye edilerek iade davasında tutuksuz yargılanmasıyla ilgili yaptığı başvuruda ve duruşmalarda Manson Gençlik Enstitüsü’ndeki olumsuz koşulları aktarmıştı.

Cihantimur’un avukatları, müvekkillerinin halen gözetim altında tutulduğu çocuk ceza yerleşkesinde çok zor şartlar altında olduğunu, adeta tecrit içinde bulunduğunu ifade etmişti. Avukatlar, müvekkillerinin kaçma riski olmadığına dair ellerinde kanıtların olduğunu belirterek, Cihantimur’un kefalet karşılığında serbest bırakılmasını talep etmişti.

Avukat Kelleher, Manson Gençlik Enstitüsü’nün ABD’deki bilinen cezaevi şartlarından farklı olmadığını belirterek, “Şu an içinde bulunduğu şartlarda sivil hakları elinden alınmış ve psikolojisi bozulmuş bir halde. Alması gereken reçeteli ilaçlarına bile ulaşamıyor. Elimizde kaçma veya tehlike riski olmadığına dair açık ve ikna edici kanıtlar var. Kefaletle tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Hakim Cabell’in kararı bekleniyor

Cihantimur’un avukatları mahkeme hakimi Donald L. Cabell’e sundukları son dilekçede, kefalet başvurularıyla ilgili hakim kararını beklediklerini belirtmiş, yargı süreciyle ilgili son durumun değerlendirileceği bir duruşmanın da en kısa zaman içinde yapılmasını talep etmişlerdi.

Hakim Cabell, daha önce en kısa zamanda Cihantimur’un kefalet karşılığında tutuksuz yargılanmasının talep edildiği başvuruyu değerlendireceğini belirtmesine rağmen henüz kararını açıklamadı. Hakim Cabell’in ayrıca Cihantimur’un avukatlarının yaptığı son başvuruda en kısa zaman içinde yeni bir duruşma yapılmasıyla ilgili talebini de değerlendirmesi bekleniyor.

Forum

STÜDYO VOA

Amerika’nın tartıştığı silah: AR-15 – 19 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG