Erişilebilirlik

Titanik enkazını keşfe çıkan denizaltı kayıp


111 yıl önce batan dev yolcu gemisi Titanik’in enkazını görmek için keşfe çıkan yolcuları taşıyan denizaltı kayıp. ABD Sahil Güvenliği’nden yapılan açıklamaya göre, denizaltıyı arama çalışmaları Kanada’nın doğusundaki Newfoundland açıklarında sürüyor.

OceanGate Expeditions adlı şirket kayıp denizaltının kendisine ait olduğunu doğruladı. Şirketten yapılan açıklamada, “Mürettebatı güvenli bir şekilde geri getirmek için tüm seçenekleri araştırıyor ve seferber ediyoruz” dedi.

OceanGate Expeditions arama çalışmaları sırasında önceliğin gemidekiler ve aileleri olduğunu söyledi.

Titanic enkazını keşfe çıkan denizaltı kayıp
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00

Yetkililerin verdiği bilgiye göre arama çalışmalarına Boston’daki ABD Sahil Güvenlik ekibi liderlik ediyor, çalışmalara Kanada Sahil Güvenlik birimime ait gemi ve askeri uçaklar da destek veriyor.

Askeri uzmanlar arama çalışmalarının yürütüldüğü belirtilen bölgenin zor bir bölge olduğuna, alanda çok fazla enkaz parçası bulunduğuna ve sonarla yapılan aramalarda bunların ayrımının zor olduğuna dikkat çekiyor.

Arama çalışmalarına Boston'daki ABD Sahil Güvenlik birimi liderlik ediyor, 19 Haziran 2023.
Arama çalışmalarına Boston'daki ABD Sahil Güvenlik birimi liderlik ediyor, 19 Haziran 2023.

Beşinci Titanic keşif misyonuydu

OceanGate Expeditions iki yıl önce 1912’de buzdağına çarparak batan ikonik yolcu gemisinin tarihini anlatmak amacıyla Titanik enkazına keşif yolculuğu başlatmıştı.

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, bu 2023 yılının beşinci Titanik misyonuydu ve geçen hafta başlayan keşif yolculuğunun Perşembe günü tamamlanması planlanıyordu.

Şirket o dönem yaptığı açıklamada bu yolculuklara arkeologlar ve deniz biyologlarının yanısıra, beş kişilik denizaltıda güneş enerjisi ekipmanının çalıştırılması gibi çeşitli görevleri sırayla yerine getirecek 40 turistin katılacağını belirtmişti.

Kaç kişinin kayıp olduğu bilinmemekle birlikte, İngiliz milyarder Hamish Harding’in gemide olduğu biliniyor.

OceanGate Expeditions’ın internet sitesinde yer alan bilgilerde denizaltının en fazla 3,800 metre derinliğe daldığı kaydediliyor.

Kişi başı maliyeti 250 bin dolar

İlk grup turist keşif yolculuğunda 100-150 bin dolar arasında bir para harcamıştı. Bazı kaynaklara göre keşif yolculuğunun kişi başına maliyeti 250 bin dolar.

Titanik’in enkazını ziyaret etmek amacıyla yolcular beş kişilik denizaltıya giriyor ve denizaltının Titanik’e ulaşması 2 saat sürüyor.

İngiliz dev yolcu gemisi Titanik 1912’de çıktığı ilk seferinde buzdağına çarparak batmış, 1500 kişi hayatını kaybetmişti.

Yolcu gemisinin hikayesi başta 1997 yapımı Titanik filmi olmak üzere çeşitli kurgu, belgesel, yapım ve filmlere konu olmuştu.

STÜDYO VOA

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze protestoları eşliğinde ABD Kongresi’nde ifade veriyor - 21 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG