Erişilebilirlik

29 Yıllık Tiyatrocu Köfteci Oldu


Diyarbakır’da son zamanlarda açılan restoranlara bir yenisi eklendi. Adı ‘Goşto’ Kürtçe’de etli anlamına geliyor. Restoranın özel yemeği köfte ızgara. Onun dışında da yöresel yemekler yemek mümkün. Restoranın yemekleri kadar duvarlarını süsleyen fotoğrafları da dikkat çekiyor. Tiyatro sahnelerinde çekilen fotoğraflar, restoranın sahibine ait. Sahibi eski bir tiyatrocu. Sahnelere 29 yılını vermiş Vural Tantekin.

29 Yıllık Tiyatrocu Köfteci Oldu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Tiyatroya 1988 yılında amatör olarak başlayan Tantekin, 1990 yılında kurulan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunda çalışmaya başladı. Aralıksız tam 27 yıl, yüzlerce oyunda rol aldı. Tantekin, Kürtçe ve Türkçe oyunların yanı sıra, dizi ve sinema filmlerinde de oynadı. Ancak belediyeye kayyum atanması sonun başlangıcı oldu. 32 oyuncunun sözleşmeleri feshedilince, tiyatro-resmen kapanmadı ama-işlevsiz kaldı. Vural Tantekin ise zabıta olarak görevlendirildi. Ancak Tantekin, bunu kabul etmeyerek, görevi bıraktı. Bir süre işsiz gezen Tantekin, restoran açmaya karar verdi.

‘Sanattan sona en iyi bildiğim’ iş dediği yemek yapmaya başlayan Tantekin, tiyatroda kendisine takılan lakabı da isim olarak kullanmaya başladı. Tantekin, “Dicle Sanat tiyatrosunda başladım sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu kurulunca oraya dâhil oldum. 2017 yılına kadar şehir tiyatrosunda çalıştım, onun dışında dizilerde çalıştım, Keje, Berivan, Aşka Sürgün, Sıla’da 2 sezon çalıştım, 70 bölüm. İlyas Salman’la sinema filmleri yaptım, kendim dönüş diye bir film yazıp yönettim. Belediyelere kayyum atanınca, bizim Diyarbakır Şehir Tiyatrosu ki, cumhuriyet tarihini kadrolu ikinci şehir tiyatrosudur, kapanınca mecburen yaşamak zorundaydık, ne yapabilirim diye düşündüm? Hem yemek yemeyi, hem yapmayı seviyorum. Sanattan sonra en iyi yapabileceğim iş hangisi olur, yemek sanatı dedim ve bu işe bulaştım“ dedi.

Peki, sanat bitti mi? Tantekin ara verdiğini söylüyor. Tiyatroyu özlediğini belirten Tantekin, “Çok yorucu bir iş keşke tiyatro olsa şimdilik ara verdik ekonomik anlamda düze çıkına yine tiyatro yaparız. 27 yıl kesintisiz tiyatro yaptım, yüzlerce oyunda oynadım. Sahneyi özlüyorum sahne özlenmez mi? sahne başka bir şey” diyor ama sözlerini tamamlayamıyor. Duygulanan Tantekin, röportaja son veriyor.

Önlüğünü giyip, mutfağa giren Tantekin, hem pişiriyor, hem servis yapıyor, hem bulaşıkları yıkıyor.

XS
SM
MD
LG