Erişilebilirlik

TKP adayı Maçoğlu ve CHP adayı Kösedağı’nın gözünden Kadıköy’de seçim yarışı


Kadıköy’den Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) belediye başkan adayı olan Fatih Maçoğlu partisinin bürosunun açılışına katıldı.
Kadıköy’den Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) belediye başkan adayı olan Fatih Maçoğlu partisinin bürosunun açılışına katıldı.

Bu kış pek fazla rastlanmayan soğuklukta bir gün. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İstanbul’daki kalesi Kadıköy’ün mutena semtlerinden Göztepe’de semt pazarının karşısında yaklaşık 250 kişilik bir kalabalık toplanmış.

Özellikle gençlerin ve kadınların fotoğraf çektirdiği isim Tunceli Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, partisinin Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi yakınlarındaki irtibat bürosunun açılışına katılıyor.

TKP adayı Maçoğlu ve CHP adayı Kösedağı’nın gözünden Kadıköy’de seçim yarışı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:02 0:00

Kamuoyunun ona taktığı isimle “Komünist Başkan” Fatih Maçoğlu, 31 Mart yerel seçiminde Kadıköy’den Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) belediye başkan adayı. 2014-2019’da Tunceli’nin Ovacık ilçesinde ardından da Tunceli’de belediye başkanlığı yapan Maçoğlu’nun Kadıköy’den aday olması, süreci uzaktan izleyenler için epey sürpriz oldu.

En son memleketi Tunceli’de sağlık çalışanı iken devlet memurluğundan ayrılan ve siyasete giren Maçoğlu, ailesinin neredeyse 30 yıldır İstanbul’un Kadıköy, Ataşehir ve Maltepe gibi ilçelerinde yaşadığını söyleyerek aday olduğu ilçenin ne sokaklarına ne de insanlarına yabancı olduğunun altını çiziyor.

Maçoğlu, partisinin Kadıköy'deki bürosunun açılışı sırasında yanına gelen vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.
Maçoğlu, partisinin Kadıköy'deki bürosunun açılışı sırasında yanına gelen vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Maçoğlu’nun “neden Kadıköy” sorusuna yanıtı: “Eşitlik ve adalet sosyalist belediyecilikle gelecek”

CHP ve öncülü Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) son 35 yıldır aralıksız Kadıköy’ü yönetiyor. Peki 2014’te oylarının yüzde 72,5’ini, 2019’da oyların 66’sını alan CHP’nin İstanbul’daki kalesinde neden aday olur Maçoğlu? TKP’nin adayı gayet kendinden emin bir şekilde yanıt veriyor bu soruya:

“Sosyalistlerin dünyayı yönetebilecek kabiliyeti, kültürü, iddiası olduğunu söylemek istiyorum. Ülkenin her alanında bütün ilçelerinde ve illerinde de sosyalistlerin, komünistlerin bu ülkeyi yönetebilmesi için çalışıyoruz. Halk çıkarını öne çıkaran, eşitlik vaat eden, kentteki rantı şeffaf bir şekilde ortaya koyan anlayışın çok önemli olduğunu görüyoruz. Bakın Kartal’ı da biz yöneteceğiz. İzmir’de Çiğli’yi, Hatay’ın ilçelerinde, Muğla’da da öne çıkacağız. Bu kentleri de sosyalistler yönetecek. Ülke gelirlerinin çok büyük bir bölümü yüzde 1-2’lik kısmın elinde. Eşitlik ve adalet sosyalist belediyecilikle gelecek.”

31 Mart’tan sonra Türkiye’nin seçim takvimi dört yıllığına boşalıyor; görünürde 2028’e kadar bir seçim yok.

14 Mayıs seçimlerinde hayal kırıklığına uğrayan muhalefetin ana gövdesini oluşturan CHP ve sol muhalif seçmen, 2019’da ittifakla kazandığı İstanbul ve Ankara’da belediyeleri yeniden kaybetmek istemiyor.

“İmamoğlu’na destek vereceğiz”

Muhalif seçmene seslenen Maçoğlu, yerelde CHP ile rekabet ederken İstanbul’da İmamoğlu’na karşı çıkmayacağını vurguluyor.

TKP’nin adayı Kadıköy seçmenine, “Mevcut iktidarın buradaki [İstanbul’daki] adayına karşı, en güçlü adaya destek vereceğiz. Rahat olun Büyükşehir için. Biz buraya geldiğimizde niyetimiz bir parti yıkmak değil. Bir programı bu ülkede oluşabilecek bir modeli yaratmak istiyoruz. Büyükşehirde adayımız yok. Mevcut iktidara karşı çıkıyoruz. Bu net. Bundan emin olabilirsiniz. Onun karşısındaki İmamoğlu’na destek vereceğiz” mesajını gönderdi.

VOA Türkçe’ye verdiği röportajdan sonra kalabalığa kısa bir hitapta bulunan Maçoğlu konuşmasına Yılmaz Güney’in “Kazanacağız mutlaka kazanacağız” sözleriyle son verdi.

40 yaşındaki Mesut Kösedağı 24 yıldır Kadıköy’de siyaset yapıyor

Aynı saatlerde CHP’nin Kadıköy adayı Mesut Kösedağı ise Kadıköy İskele Meydanı’nda, ilk kez Kadıköylülerle buluşmaya hazırlanıyordu.

16 yaşında gençlik kollarında çalışarak politikaya ilk adımını atan Kösedağı, gençlik kolları ve ilçe örgütünde yöneticilik yapmış, Kadıköy Belediye Meclisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde üyelik yapmış, deyim yerindeyse çekirdekten yetişmiş bir siyasetçi.

CHP'nin Kadıköy Belediye Başkan adayı Mesut Kösedağı, “Amacımız rekor oyla kazanmak ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne rekor oy yollamak” dedi.
CHP'nin Kadıköy Belediye Başkan adayı Mesut Kösedağı, “Amacımız rekor oyla kazanmak ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne rekor oy yollamak” dedi.

Kösedağı: “Amacımız rekor oyla kazanmak ve Büyükşehir'e rekor oy yollamak”

24 senedir parti okulunun bir öğrencisi olduğunu söyleyen Kösedağı’nın temel hedefi partisinin Kadıköy’deki oy oranlarını daha da yukarı çıkarmak ve 532 bin seçmeni olan ilçeden İmamoğlu’na rekor bir oy göndererek, ikinci kez İstanbul Büyükşehir Başkanı seçilmesine katkıda bulunmak.

Aday olduktan sonra ilk röportajını VOA Türkçe’ye veren Kösedağı, “Kadıköy demokrasinin bekçisidir. Bizim için çıta gökyüzü. Çok soyut olabilir ama işin gerçeği bu. Geçen dönemde burada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yüzde 80 oy aldı. İlçe belediye başkanımız da yüzde 66 oy aldı. Bununla beraber 37 ilçe meclis üyesinin 33’ü CHP’den, üç tanesi AK Parti’den. CHP, bir partinin bir ilçeden alabileceği her şeyi almış durumda ama bu bize yetmez. Temel iki amacımız var. Bir, Kadıköy’ü rekor oyla kazanmak. İki, Kadıköy’den İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne rekor oy yollamak” dedi.

Kösedağı, Maçoğlu ile polemiğe girmedi: “Hiçbir aday hakkında olumsuz cümle duymayacaksınız”

Kurultay sonra parti içinde yaşanan kırgınlıkları Kadıköy’de mutlaka çözeceğini belirten CHP adayı, Fatih Maçoğlu’nun adaylığının kendisini rahatsız etmediği izlenimi verse de geleneksel CHP seçmeninin sosyalist sola dönük teveccühü geri getirmek için elinden geleni yapma azminde.

Kösedağı, “Kadıköy’de romantizme yer yok. Atatürk’ün bize emaneti, bu emanete sahip çıkacağız. Kadıköy’de her oy çok değerlidir. Kampanya sürem boyunca hiçbir aday benden olumsuz bir cümle duymayacak. Ama siyaset rekabettir ve doğaldır. Herkes aday olabilir. Daha sürdürülebilir olan, kentini daha iyi bilen, projeleri orada yaşayanları daha çok ilgilendiren adaylar ön plana çıkacaktır. Kadıköy çantada keklik gibi görülen bir yer ama burada siyaset yapmak zor. Geçmişte onları kırdıysak, tekrar gönlünü alacağız, onları tekrar sandığa gitmeleri konusunda motive edeceğiz. Biz Şerdil Başkanımla [Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı] 2019’da zaten beraber yola çıktık siyasi olarak. Şerdil Başkan’la benim asla sorunum olmaz kampanyada da bizi yan yana göreceksiniz" diye konuştu.

14 Mayıs’ta sürpriz sonuç alan TİP’in adayı kim olacak?

14 Mayıs 2023 seçimlerinde Kadıköy’deki en dikkat çekici ilerleme Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) gelmişti. TİP, yüzde 9,69 oy olarak yüzde 9,30 alan İYİ Parti’nin önünde Kadıköy’ün üçüncü partisi olmuştu.

TKP ve Fatih Maçoğlu’nun da pay almak istediği bu yüzde 10 civarında oyu korumak isteyen TİP, henüz adayını açıklamadı.

Bununla beraber kulislerde Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün’ün isminin Kadıköy İlçe Seçim Kurulu’na gönderildiği konuşuluyor.

Forum

STÜDYO VOA

Donald Trump’ın sus payı davasında yeni aşamaya geçildi – 22 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG