Erişilebilirlik

2020 Yaz Olimpiyatları'nın Ev Sahibi Tokyo


Kararı Buenos Aires’te yapılan törende Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge açıkladı
Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak.

Kararı Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yapılan törende Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge açıkladı.

Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak ülkeler arasında Tokyo ve İstanbul finale kalmıştı. Madrid finalistler arasında önceden elendi. Buenos Aires’teki törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı bakanlar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da gitmişti. Erdoğan’la birlikte Japonya ve İspanya başbakanları da Rusya’nın St. Petersburg kentindeki G20 zirvesinin ardından doğrudan Buenos Aires’e geçti.

Japon Olimpiyat Komitesi yetkilileri kararı büyük sevinçle karşıladı. Tokyo en son 1964 yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştı.

Tokyo ve İstanbul arasında oldukça yoğun bir çekişme yaşandı. Türkiye’nin dezavantajları arasında komşu Suriye’deki istikrarsızlık ve son Gezi Parkı olayları gösterilirken, iki yıl önce radyasyon sızıntısı yaşanan Fukushima nükleer santralinin Tokyo’ya yakınlığı da bu kent için bir dezavantaj olarak gösterildi. Ancak güvenlik açısından Tokyo tercihler arasında öne çıktı. Daha önce elenen İspanya’nın en büyük dezavantajıysa, bu ülkenin son birkaç yıldır içinde bulunduğu ekonomik kriz oldu.

Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak birçok kent belediyesi için ekonomilerini güçlendirecek, büyük turizm gelirleri getirecek ve bu kentleri dünya sahnesinde önemli konuma taşıyacak bir fırsat olarak görülüyor.

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG