Erişilebilirlik

Trump’ı Zor Bir G-7 Zirvesi Bekliyor


Kanada’da Cuma ve Cumartesi günleri sanayileşmiş 7 ülke biraraya geliyor. Zirvede en önemli gündem maddesinin Amerika’nın bazı ürünlerde müttefiklerine uygulama kararı aldığı gümrük vergileri olması bekleniyor.

Bu konuda diğer ülkelerin Başkan Donald Trump’a tepki göstermesi öngörülüyor.

Trump’ın ekonomik danışmanları ise Amerika Başkanı’nın ‘savunduklarından vazgeçmeyeceğini” vurguluyor.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yla Almanya Başbakanı Angela Merkel de zirve boyunca çetin müzakereler olacağını söylüyor.

Çarşamba günü Alman parlamentosunda konuşan Merkel, görüşmelerin gergin geçmesini beklediğini belirtti. Merkel bununla birlikte diyaloğun önemini vurguladı ve Trump’la konuşmaktan çekinmeyeceğini söyledi.

Beyaz Saray’da konuşan Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konseyi Direktörü Larry Kudlow da farklılıkları müttefiklerle konuşmanın önemli olduğunu belirtti. Kudlow, Trump’ın düşüncelerini koruması beklediğini de kaydetti.

Kudlow, Amerika’nın stratejik ortaklarıyla ticaret savaşına girdiği iddialarını reddetti ve Amerika’nın Amerikalı işçileri ve sanayisini korumak için ne gerekiyorsa yapacağını bildirdi.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland de Amerika’nın 1 Temmuz’da alüminyum ve çeliğe uygulamaya başlayacağı gümrük vergisinin yasa dışı olduğunu savundu ve ülkesinin orantılı şekilde karşılık vereceğini söyledi.

Trump kısa süre içinde G-7 liderlerini yine görecek. Trump’ın gelecek haftalarda İngiltere Başbakanı Theresa May’le Londra’da görüşmesi bekleniyor. Trump Temmuz ortasında da Brüksel’de NATO zirvesine katılacak.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG