Erişilebilirlik

Trump’ın Eski Avukatı Cohen’in Cezası Bugün Belli Oluyor


ABD Başkanı Donald Trump’ın eski kişisel avukatı Michael Cohen’in Trump’ın ilişkisinin olduğu iki kadına seçim kampanyası sırasında para ödenmesi sürecindeki rolü sebebiyle alacağı ceza bugün belli olacak. Cohen aynı zamanda, özel yetkili savcı Robert Mueller’ın yürüttüğü soruşturmada da 2016 seçim kampanyası sırasında gündeme gelen Rusya’da Trump Tower inşası projesiyle ilgili Kongre’ye de yalan söylemekle suçlanıyor.

Michael Cohen, Ağustos ayında New York’taki federal savcılar tarafından yöneltilen suçlamaları kabul etmişti. Cohen seçimden hemen önce, Trump’la ilişki yaşadığı iddia edilen porno yıldızı Stormy Daniels’a 130 bin dolar ve eski Playboy mankeni Karen McDougal’a da 150 bin dolar ödendiğini itiraf etmişti. Trump bu iki kadınla ilişki yaşadığı iddialarını yalanlıyor.

Rusya ile işbirliği iddialarını reddeden Trump özel yetkili savcı Mueller’ın eski danışmanlarını kendisi, seçim kampanyası ve şirket faaliyetleri hakkında yalan söylemeye zorladığını savunuyor.

Hem savcılık hem de Cohen iki kadına yapılan ödemenin seçim kampanyalarının finansmanı yasasını ihlal ettiğini, 2006 ve 2007 yılında yaşadığı iddia edilen ilişkileri örtbas etmek için ödemelerin Trump’ın yönlendirmesiyle yapıldığını söylüyor. Federal yasa uyarınca bir seçim kampanyasına yapılan her parasal katkının açıklanması ve bireysel bağışın 2700 doları geçmemesi gerekiyor.

ABD Başkanı Trump Reuters haber ajansına verdiği mülakatta yapılan ödemelerin seçim kampanyasına katkı bağlamında değerlendirilemeyeceğini ve herhangi bir ihlalin olmadığını savundu.

Başkan Trump “Michael Cohen bir avukat. Ne yapılacağını bilmesi icap ediyor. Bu sebeple avukatlara para ödeniyor” diyerek sorumluluğu bir kez daha eski kişisel avukatı Michael Cohen’e yükledi.

Demokratlar Cohen’in iki kadına yaptığı ödemelerle bağlantılı olarak Trump’ın azledilme olasılığının belirdiğini iddia etmiş, ödemelerin şeffaf şekilde açıklanmaması sebebiyle seçim kampanyasının finansmanı yasasının ihlal edildiğini savunmuştu.

Trump Reuters’a verdiği röportajda azledilme olasılığı ile ilgili bir endişesi olmadığını söyledi. Trump “Yanlış bir şey yapmayan ve ülkemizin tarihindeki en büyük ekonomiyi yaratan birisini azletmek zor” ifadelerini kullandı.

Trump’ın avukatı Rudy Giuliani
Trump’ın avukatı Rudy Giuliani

Trump’ın avukatı Rudy Giuliani de yapılan ödemelerin seçim kampanyalarının finansmanı yasasının ihlali olarak değerlendirilmeyeceğini çünkü ödemelerin Trump’ın itibarını korumak amacıyla yapıldığını, Trump Başkan adayı olmasa da bu ödemelerin yapılacağını savundu.

Cohen 30 Kasım’da soruşturmada işbirliği yaptığı ve bilgi sağladığı gerekçesiyle hapis cezası verilmemesini talep etmişti. Ancak savcılar Cohen için öngörülen 4-5 yıl hapis cezasında az miktarda indirime gidilmesi önerisinde bulunmuştu.

Savcılar Cohen’in iki kadına yapılan ödemelerle ilgili olarak soruşturmada faydalı bilgi paylaştığını söylemiş ancak Cohen’in resmi bir işbirliği anlaşması imzalamaktan kaçındığını belirtmişti. Resmi işbirliği anlaşması, Cohen’in bütün suç geçmişi ve başkalarının işlediği suçlar konusunda bilgi sahibi olup olmadığı konusunda savcıları bilgilendirmesini gerektiriyor. O nedenle savcılara göre Cohen’in resmi olarak böyle bir işbirliği yapmaması tanık olarak güvenilirliğini sınırlıyor.

Cohen, Mueller’ın kendisine yönelttiği suçlamaları kabul ettiğinde Donald Trump’ın Moskova’da gökdelen projesiyle ilgili görüşmelerin zamanlaması konusunda Kongre’ye yalan söylediğini de itiraf etmişti. Cohen iki komisyona verdiği ifadede bu konuyla ilgili görüşmelerin 2016 yılı Ocak ayında yani Cumhuriyetçi Parti’nin ön seçimlerinden önce sona erdiğini söylemişti. Oysa görüşmelerin aslında 2016 Haziran ayına kadar yani Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’nin Başkan adaylığını garantilemesi sonrasında da devam ettiği belirlenmişti.

Özel yetkili savcı Mueller ise Cohen’in Trump’ın kampanyası ve Rusya arasındaki irtibata ilişkin değerli bilgi sağladığı gerekçesiyle daha az ceza verilmesi önerisinde bulunmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Florida’da Yüzbinlerce Kişiye Zorunlu Tahliye - 27 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:28 0:00
XS
SM
MD
LG