Erişilebilirlik

Trump ABD’nin Yeni Füze Savunma Stratejisini Açıkladı


Başkan Donald Trump ABD’nin yeni füze savunma stratejisini açıkladı. Savunma Bakanlığı Pentagon’da konuşan Trump, Soğuk Savaş dönemine benzer bir strateji olarak algılanan yaklaşımın unsurlarını sıraladı. Trump konuşmasında İran, Rusya ve Çin’in gelişmiş silah kapasitelerine dikkat çekerken, Kuzey Kore’yi de “olağandışı tehdit” olarak niteledi.

ABD’nin füze savunma stratejisi en son 2010 yılında Obama döneminde gözden geçirilmişti.

Trump yeni stratejinin İran dahil olmak üzere düşman devletleri caydıracağını söyledi, “Amacımız basit: ABD’yi hedef alan her füzeyi nerede ve ne zaman olursa olsun tespit etmek ve yok etmek” dedi.

Trump’tan Menbiç’te hayatını kaybeden ABD vatandaşları için başsağlığı

Başkan Trump Pentagon’daki konuşmasında dün Suriye’nin Menbiç kentinde hayatını kaybeden 4 ABD vatandaşının ailelerine de başsağlığı diledi. Saldırıda hayatını kaybeden 2’si ABD askeri, 1’i Savunma Bakanlığı sivil personeli ve 1’i de sözleşmeli personel olmak üzere 4 ABD vatandaşı için “Harika insanlar. Bu asil ve ölümsüz fedakarlıklarını hiçbir zaman unutmayacağız” diye konuştu.

Trump, Meksika sınırına duvar örülmesi için bütçeden ödenek vermeyi reddeden Demokratlar’a da tepki gösterdi. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yi Demokratlar’ın kendisiyle müzakere etmesini engellemekle suçlayan Trump, sınır güvenliği için “kritik bir ulusal güvenlik sorunu” ifadesini kullandı.

Yeni strateji uzaya sensor yerleştirilmesini öngörüyor

Başkan Trump’ın açıkladığı yeni füze savunma stratejisi İran, Kuzey Kore, Rusya, Çin ve diğer potansiyel düşman devletlerin füze ve silahlarına karşı koyma amacıyla teknoloji alanına yatırım yapılması çağrısında bulunuyor. Strateji, düşman devletlerin füze saldırılarına daha hızlı karşılık verilebilmesi amacıyla uzaya sensörlerin ve füzeleri etkisiz hale getirebilecek sistemlerin yerleştirilmesi dahil deneysel teknolojilere ilişkin araştırma yapılmasını öngörüyor.

ABD’de füze savunması alanında uzay teknolojilerine yatırım projesi aslında Ronald Reagan dönemine uzanıyor. New York Times gazetesine göre, 1983 yılında başlatılan “Yıldız Savaşları” programı kapsamında ABD 300 milyar dolar harcamıştı.

Rusya’dan tepki: Küresel Gerilimi Arttırır

Viktor Bondarev
Viktor Bondarev

ABD Başkanı Trump’ın açıkladığı yeni füze savunma stratejisine ilk tepki de Rusya’dan geldi. Rusya parlamentosunun üst kanadının savunma ve güvenlik komisyonu başkanı Viktor Bondarev yeni stratejinin küresel gerilimleri arttıracağı uyarısında bulundu.

STÜDYO VOA

“Eylem Tok ve oğlunun kaçma riski var” – 17 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG