Erişilebilirlik

Trump’tan Adalet Bakanı Sessions’a Sert Eleştiri


Başkan Donald Trump, Rusya’nın geçen yılki Amerikan başkanlık seçimlerine olası müdahalesi ve ekibiyle Rusya arasında olası işbirliğini araştıran özel savcının, soruşturmaya Trump ailesinin Rusya’yla ilgisi olmayan mali varlıklarını da dahil etmesi halinde bunun ‘kabul edilebilirlik’ sınırını aşacağı uyarısında bulundu.

New York Times gazetesine röportaj veren Trump, gazetenin yayımladığı metne göre, bunun kendisi için bir “kırmızı çizgi” oluşturup-oluşturmadığı sorusunu, “Evet. Rusya’dan bir gelirim yok. Rusya’yla iş yapmıyorum” dedi.

Trump ayrıca, Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın Rusya soruşturmasından kendisini çekmesi kararına tepkisini dile getirdi. Başkan Trump, “Sessions kendisini hiçbir zaman geri çekmemeliydi. Eğer bunu yapacak idiyse de göreve atanmadan önce bana söylemeliydi ve ben de başka birini seçerdim” dedi.

Trump’ın bu sözlerinden sonra gözler Adalet Bakanı Sessions’in istifa edip-etmeyeceğine çevrilmişti. Ancak Sessions, kameralar karşısına geçerek, görevine devam etmeyi planladığını açıkladı.

Başkan Trump, görevden aldığı eski FBI Başkanı James Comey’nin koz olarak, kendisi hakkında iddia edilen ama doğrulanmamış bir bilgi hakkında dosya paylaştığını da söyledi.

Comey’yi geçen Mayıs ayında kovan Trump, “Bence, bu bilginin onun elinde olduğunu düşünmem için bunu paylaştı” dedi.

Comey geçen ay Senato’daki bir komisyona ifadesinde, sözkonusu bilginin yakında kamuoyuna sızması ihtimali nedeniyle Ocak ayında Trump’la özel bir görüşmesinde onu dosya hakkında bilgilendirdiğini belirtmişti. Comey, istihbarat camiasının bu bilgiyi Trump’tan gizlememesi gerektiğini de kaydetmişti.

Sessions’ın kendisini soruşturmadan çekmesinden sonra yardımcısı Rod Rosenstein diğer bir eski FBI başkanı Robert Mueller’i Rusya soruşturmasının başına özel savcı olarak atamıştı. Senato ve Temsilciler Meclisi’nin ilgili komisyonları da konuyla ilgili kendi soruşturmalarını yürütüyor.

Rusya’yla bağlantı iddialarını defalarca reddeden Trump, “Yanlış hiçbir şey yapmadım. Bu konuda özel bir savcı asla atanmamalıydı” dedi.

Trump’ın en büyük oğlu Donald Trump Jr., damadı ve kıdemli danışmanı Jared Kushner ve o dönemki seçim kampanyası danışmanı Paul Manafort, geçen yıl Hillary Clinton’a zarar verici bilgiye sahip olduğunu söyleyen bir Rus avukatla görüşmüştü.

Röportajda Trump bu görüşmeyi önemsiz göstererek, bunu “standart politik bir uygulama” dedi ve bir çok politikacının bu görüşmeyi kabul edeceğini savundu.

Donald Trump Jr., da Rus avukatın Clinton’la ilgili bir bilgi vermediğini ve görüşmenin çok kısa sürdüğünü söylemişti.

Başkan Trump da, “Çok önemsiz bir görüşme olmalı çünkü duymadım bile” dedi.

Oğlunun Rus avukatla görüşmesinden saatler sonra Trump, Hillary Clinton hakkında önemli açıklamalar yapacağını duyurmuştu. Ancak New York Times ile röportajında Trump, iki olayın birbiriyle bağlantılı olmadığını, “Bu türden konuşmaları çok yaptığını” kaydetti.

Trump, “Hillary Clinton hakkında zaten söylediklerimden daha kötü söyleyebileceğim fazla şey yoktu” ifadesini kullandı.

Röportajın büyük kısmı Rusya ve seçim kampanyasıyla ilgili olsa da, Trump başkanlığı süresindeki diğer konular hakkında da konuştu ve ülkenin “iyiye gittiğini” savundu.

Trump seçim kampanyası döneminde ülkenin sağlık sistemini değiştirme sözü vermişti. Ancak önceki başkan Barack Obama’nın hayata geçirdiği, Obamacare olarak bilinen sistemi Senato’da iptal edip yerine yenisini koyma çabası engellerle karşılaşıyor.

Obamacare sağlık sistemini iptal edip yerine yenisini koyma çabalarına ilişkin Trump, “Eğer bunu yapamazsak (yenisini koyamazsak), Obamacare’in çöpe gittiğini izleyeceğiz ve Demokratlar’ı suçlayacağız. Bir noktada bize gelecekler ve ‘yardım etmelisiniz’ diyecekler” diye konuştu.

Trump, Cumhuriyetçiler’in planında Amerikalılar’ın “adeta ülke için bir talih kuşu gibi, büyük vergi kesintileri ve reformlar göreceğini” söyledi.

Partilerüstü bir yapı olan Kongre Bütçe Dairesi’nin raporuna göre, Cumhuriyetçiler’in planları devlet harcamalarında 10 yıllık sürede yüzlerce milyar tasarruf sağlayacak ancak milyonlarca kişi de sağlık sigortalarını kaybedecek.

Uluslararası konuların da konuşulduğu röportajda Trump, Barack Obama’yı Ukrayna, Kuzey Kore ve Suriye’de pasif kalmakla eleştirdi.

Trump, Rusya Kırım’ı ilhak ettiğinde Obama’nın “Bunun Rusya’nın yayına kar kalmasına izin verdiğini” savundu.

Trump Obama için, “Kuzey Kore’ye sert konuşmadı. Kuzey Kore’yle sorunumuz büyük. Büyük, büyük, büyük” dedi.

Obama 2013 yılında Esat rejiminin kimyasal silah kullanmasını “kırmızı çizgi” ilan etmişti ancak daha sonra rejimin kimyasal silahlarını teslim etmesi konusunda Rusya’yla varılan anlaşma neticesinde güç kullanmaktan geri adım atmıştı. Trump, “O vurmadı ben vurdum” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Tüm Şiddetiyle Florida’yı Vurdu - 28 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:14 0:00
XS
SM
MD
LG