Erişilebilirlik

Trump Beyaz Saray'da İftar Verdi


Başkan Donald Trump Amerika'da yaşayan Müslümanlar'ın temsilcileri ve Müslüman ülke büyükelçilerine Beyaz Saray'da iftar yemeği verdi
Başkan Donald Trump Amerika'da yaşayan Müslümanlar'ın temsilcileri ve Müslüman ülke büyükelçilerine Beyaz Saray'da iftar yemeği verdi

Başkan Donald Trump, Amerika’da yaşayan Müslümanlar'ın temsilcileri ve Müslüman ülkelerin büyükelçilerine Beyaz Saray’da iftar yemeği verdi. Bu Trump’ın ikinci iftar daveti oldu. Yemeğe Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence de katıldı.

İftar yemeği öncesinde kısa bir konuşma yapan Trump, son dönemde Yeni Zelanda ve Sri Lanka’da düzenlenen saldırılara atıfta bulundu. Ramazan ayının özel bir ay olduğuna değinen Trump, “Ramazan aileleri, komşuları ve toplulukları bir araya getiren bir zaman. Ramazan aynı zamanda umudun, hoşgörünün ve huzurun ayı. Bizleri de bir araya getiren bu ruhtur” dedi.

Trump, dünyanın çeşitli yerlerinde aralarında Müslümanlar'ın da hedef alındığı saldırılara değinirken, “Kalplerimiz Yeni Zelanda’da hayatını kaybeden Müslümanlar ve Sri Lanka’da, California’da ve Pittsburgh’da hayatlarını kaybeden Hıristiyan, Yahudiler ve diğer inananlarla birlikte. Onların değerli anısına, terörizmin şeytanlarını defetmek konusunda kararlıyız böylece insanlar korkmadan inançlarını kalplerinde hissederek yaşayabilecekler" diye konuştu.

Amerika’nın tüm inançlar için güvenli bir yer olduğunu söyleyen Donald Trump, “Amerika’nın tüm vatandaşların inançlarını yaşayabilmeleri için güvenli bir yer olmasına şükrederken gelecekte de bu uyum ve huzur için dua edelim dedi.

Konuşmasının sonunda tüm dünyadaki Müslümanlar'ın Ramazan aylarını kutladığını söyleyen Trump, yemeğe katılanlara da iftar menüsüyle ilgili takıldı. Trump, “Burada sizlerle olmak büyük bir onur ve son derece güzel bir yemek yiyeceğiz. Eğer güzel değilse beni bunun için suçlayabilirsiniz” dedi. Bu ifadeler salonda gülüşmelere ve alkışlara neden oldu.

Yemeğe Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da katıldı.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG