Erişilebilirlik

Trump Borç Sınırı Konusunda Demokratlarla Anlaşmaya Vardı 


Başkan Donald Trump, Kongre’deki Cumhuriyetçiler ve kendi hazine bakanını aşarak, hükümetin fonlanması ve federal borçlanma sınırının üç aylığına yükseltilmesi konusunda Demokratlarla anlaşmaya vardı. Anlaşma, Harvey Kasırgası konusundaki yardım paketine dahil edildi.

Beyaz Saray’da nispeten kısa süren bir müzakere toplantısında Trump, borç sınırını yükseltme konusunda üç aylık anlaşma için ısrarcı olan Demokrat liderlerden yana büyük oranda tavır aldı. Trump böylece Kongre’deki Cumhuriyetçi liderler ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’ın borç sınırının daha uzun vadeli yükseltilmesi yönündeki çağrılarını bir kenara itmiş oldu. Cumhuriyetçiler 2018 seçimlerinden önce siyasi açıdan riskli bir konuda yeni bir oylamadan kaçınmak için bunu istiyordu.

Trump toplantının ardından, Cumhuriyetçiler’in tek taraflı olarak hazırladığı vergi reform düzenlemesine iki partiden destek arayışı kapsamında, Demokrat senatör Heidi Heitkamp’le birlikte North Dakota eyaletine hareket etti.

Bunun, başkanla kendi partisinin liderleri arasında gün içinde yaşanan kopuklukların yeni bir halkası olduğu yorumları yapıldı.

Trump, başkanlık uçağı Air Force One’da gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ve Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’ın da olmasına rağmen, “(Temsilciler Meclisi Demokrat Azınlık Lideri) Nancy Pelosi ve “(Senato Demokrat Azınlık Lideri) Chuck Schumer’le çok iyi bir görüşme yaptık. Borç tavanı konusunda üç aylık uzatma yönünde mutabık kaldık” dedi.

Anlaşma, bugün Temsilciler Meclisi’nden ezici çoğunlukla geçen 7 milyar 900 milyon dolarlık Harvey Kasırgası yardım paketi tasarısının Trump’ın masasına gelmesi sürecinin hızlandırılmasını da içeriyor.

Ayrıca anlaşma, ordunun daha fazla fonlanması, göçmenlik, sağlık sistemi, hükümetin borçlanma yetkisinin daha uzun vadeli yükseltilmesi gibi diğer birçok konunun çözüme bağlanması için 15 Aralık’a kadar zaman kazandırıyor.

Trump’ın Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle anlaşmaya varmasından önce Paul Ryan, Demokratların borç sınırını 3 aylığına yükseltme fikrine “saçma” diyerek tepki göstermişti.

XS
SM
MD
LG