Erişilebilirlik

Trump Çin’le Ticareti Mercek Altına Alıyor


Başkan Donald Trump, ticaret ofisine Çin’in Amerika’dan fikri mülkiyet hırsızlığı yapıp yapmadığını inceleme talimatı veren kararnameyi imzaladı. Pekin ise, patlak verebilecek bir ticaret savaşında iki ülkenin de kaybedeceği uyarısında bulundu.

Trump imza için, tatilini geçirdiği New Jersey’den bir günlüğüne başkent Washington’a geldi. ABD Başkanı imza töreninde, "Bu büyük bir adım ve bu daha başlangıç" dedi. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ı, Çin’in Amerika’dan teknoloji ve fikri mülkiyet hırsızlığı yaptığına dair iddiaları araştırmakla görevlendiriyor.

Başkan Trump ticaret yetkililerinden, Pekin’in, Çin’de iş yapmak isteyen Amerikan şirketlerini patent bilgilerini açıklamaya zorlayan uygulamalarını mercek altına almasını istiyor.

ABD’nin konunun üzerine gitmesi durumunda, Dünya Ticaret Örgütü’nden Çin’i cezalandırması ya da başka çözüm yolları bulmasını talep edebileceği belirtiliyor.

Uzmanlar, incelemenin Amerika’yla Çin arasındaki gerilimleri arttırabileceği ve dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında bir ticaret savaşına neden olabileceğini kaydediyor.

Trump, BM Güvenlik Konseyi’nde Kuzey Kore’ye yaptırım oylamasında lehte oy verdiği için Çin Devlet Başkanı Şi Çinping’i övmüştü. Pekin bugün de Kuzey Kore’den bazı ürünlerin ithalatını yasakladığını açıkladı.

Ancak Trump, ABD’nin Çin’le kronik ticaret açığından sık sık şikayet ediyor. Bu açık, 2016’da 347 milyar dolardı ve bu yıl da benzer bir hızda ilerliyor. ABD çok sayıda tüketici malını Çin’den ithal ediyor. Apple’ın ‘iPhone’u gibi, Amerikalı tüketiciler arasında en popüler teknoloji ürünlerinin çoğu Çin’de üretiliyor.

Bu arada büyük Amerikan şirketleri, kısmen Çin’deki faaliyetlerinden dolayı son haftalarda daha yüksek kazançlar rapor ediyorlar. Ağır inşaat malzemesi üreticisi Caterpillar, Çin’de ürünlerine yönelik talebin yıl boyunca güçlülüğünü korumasını beklediğini belirtti.

Trump daha kararnameyi imzalamadan önce Çin’den uyarı geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, “Bir ticaret savaşının hiçbir geleceği ve galibi olmaz, iki taraf da kaybeden olur. Birçok kez vurguladığımız gibi, ABD-Çin ticaret ilişkilerinin doğası karşılıklı yarar ve kazan-kazana dayalıdır” dedi.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG