Erişilebilirlik

Trump: "Dava 2024 Seçimlerine Bir Müdahale"


Trump, mahkemeye çıkmak için 24 saatliğine geldiği New York’tan, 40 dakikalık duruşma sonrasında özel uçağıyla Florida’'ya döndü.
Trump, mahkemeye çıkmak için 24 saatliğine geldiği New York’tan, 40 dakikalık duruşma sonrasında özel uçağıyla Florida’'ya döndü.

New York’taki mahkemede hakkındaki 34 suçlama yüzüne okunan, ancak bu suçlamaların hiçbirini kabul etmeyen eski ABD Başkanı Donald Trump, aleyhine açılan ‘sahte’ ceza davasının düşürülmesini, kendisine yönelik açılan bu ceza davasının 2024 başkanlık seçimlerine bir müdahale olduğunu, kendisinin de bu ‘seçim müdahalesinin’ bir kurbanı olduğunu söyledi. Trump, “Bu sahte dava sadece seçim öncesine müdahale etmek için açılmıştır ve derhal düşürülmelidir” diye konuştu.

Trump, mahkemeye çıkmak için 24 saatliğine geldiği New York’tan, 40 dakikalık duruşma sonrasında özel uçağıyla Florida’da yaşadığı Mar-a-Logo’ya gitti.

Trump, destekçilerine hitaben yaklaşık 25 dakika süren konuşmasında hakkında ceza davası açan Manhattan Bölge Başsavcısı Alvin Bragg, New York Eyalet Başsavcısı Lettica James ve mahkeme yargıcı Juan Merchan’ı eleştirdi.

“Amerika’da böyle bir şeyin olabileceği hiç aklıma gelmezdi”

Trump, Demokratlar Partililer’in kendisini yok etmek istediğini belirterek, “Amerika'da böyle bir şeyin olabileceği hiç aklıma gelmezdi. Bunun olabileceğini hiç düşünmemiştim. İşlediğim tek suç, ulusumuzu korkusuzca savunmak oldu. Bunu yok etmek isteyen, başından beri seçim kampanyamda casusluk yapan Demokratlar, bana bir düzmece soruşturmayla saldırdıklarını hatırlayın” dedi.

Trump, geçmişte Demokratların kendi aleyhine Rusya ve Ukrayna’yla ilgili başlattıkları soruşturma girişimlerini vurgulayan Trump, “Şimdi bu kitlesel seçim müdahalesi ülkemizde daha önce görülmemiş bir ölçekte. Radikal soldan George Soros'tan başlayarak devam ediyor. Trump'ı nasıl alacağım diye kampanya yürüten New York savcısı onu yakalayacağım, onu yakalayacağım diye kampanya yürüten bir adam. Bragg, benim hakkımda hiçbir şey bilmeden bu kampanyayı yürütüyor. Tutucu Demokratlar da dahil olmak üzere bu açılan iddialara bakan neredeyse herkes, suç olmadığını ve asla dava açılmaması gerektiğini söylüyor” dedi.

“Dünya bize gülerken bu durumun yaşanması ülkemize bir hakaret”

Trump’ın hedefinde Başkan Joe Biden ve yönetimi de vardı. Biden Yönetimi’nin ülkeyi 60 yıldır hiç yaşanmamış bir ekonomik krize sürüklendiğini, başta Demokratlar’ın yönettiği kentlerde suç oranlarının yükseldiğini, Çin’le Rusya’nın, İran’la Suudi Arabistan’ın birbirlerine yaklaştıklarını, dünyada nükleer tehdidin arttığını kaydeden Trump, “Açık sınır politikası, Afgnistan’dan beceriksiz geri çekilmemiz gibi birçok başka nedenden dolayı dünya zaten bize gülerken bu durumun yaşanması ülkemize bir hakarettir” dedi.

Biden Yönetimi’nin yüzünden Üçüncü Dünya Savaşı’nın bile çıkabileceğini, Amerika’nın düşmanının çok olduğunu belirten Trump, “Şimdi ABD'nin 45. Başkanı'nı suçlayarak bu düşmanların çabalarını gerçekten hızlandırdılar. Adalet sistemimiz yasadışı bir duruma geldi. Şimdi seçimleri kazanmak için her şeyin yanı sıra bunu da kullanıyorlar. İnanılmaz bir şekilde, artık başarısız olan bir ülkeyiz. Gerileme sürecinde olan bir ülkeyiz. Ülkemizin üzerinde kara bir bulut var. Yine de Amerika'yı yeniden büyük yapacağımızdan hiç şüphem yok" dedi.

STÜDYO VOA

ABD üniversitelerinde Gazze protestoları, gerilim artıyor – 23 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG