Erişilebilirlik

Trump Erdoğan’dan Papazı İstedi


Amerikan Hukuk ve Adalet Merkezi’ne göre Başkan Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde Türkiye’de tutuklu bulunan bir Amerikalı papazın serbest bırakılması konusunu üç kez gündeme getirdi.

Beyaz Saray da Andrew Brunson adlı dinadamının Türkiye'de tutukluluk durumuna son verilmesi konusunu Trump’ın görüşmede gündeme getirdiğini doğruladı.

Beyaz Saray'ın açıklamasında, “Başkan Trump, Papaz Andrew Brunson’ın tutukluluğunu gündeme getirdi ve Brunson’ın hızlı bir şekilde Amerika’ya gönderilmesini istedi” dedi.

Amerikan Hukuk ve Adalet Merkezi, Papaz Andrew Brunson’ın Amerika’ya dönüşü konusunda önemli ilerleme sağlandığını kaydetti.

Fox News da Trump ve Başkan yardımcısı Mike Pence’in konuyu ayrı ayrı Erdoğan'la görüştüğünü bildirdi.

North Carolinalı Brunson Ekim ayında İzmir’de tutuklanmıştı. Brunson, İzmir Diriliş Kilisesi’nde görevliydi.

Amerikan Hukuk ve Adalet Merkezi’nden Birleşmiş Milletler’e verilen 15 Mayıs 2017 tarihli dilekçede, Brunson’ın “ulusal güvenlik riski” nedeniyle tutuklandığı dikkat çekiyor. Aynı dilekçede Brundon’ın dini görevi nedeniyle tutuklanmış olabileceğine vurgu yapılıyor.

Merkezden Jay Sekulow konuyu geçen hafta Trump ile Beyaz Saray’da görüştüğünü belirtti.

Brunson’ın tutuklanması Temmuz ayındaki darbe girişiminden sonra oldu. Türk yetkililer papazın darbe girişiminin planlayıcısı Fethullah Gülen’le bağlantılı olduğunu söylüyor.

Brunson, Mart ayında yazdığı mektupta Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye yaptırım uygulamasını istedi.

Brunson, “Türk hükümetinin bir Amerikan vatandaşını siyasi mahkum gibi tutması yanıtsız mı kalacak? Trump’a sesleniyorum, lütfen bana yardım edin, lütfen beni cezaevinde bırakmayın” dedi.

Başkan Yardımcısı Pence de konuyla ilgili olarak üst düzey Türk yetkililerle görüştüğünü belirtti.

Papaz ve ailesi Brunson’ın suçsuz olduğunu söylüyor.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG