Erişilebilirlik

“Eyaletler Önlem Almazsa Ordu Devreye Girecek”


Pazar akşamı yer yer şiddet olaylarının yaşandığı protesto gösterilerinin ardından haftanın ilk günü barışçı gösteriler yapılan Washington'da, Başkan Trump'ın açıklamaları öncesinde polis harekete geçti.

Polis, Beyaz Saray’ın karşısında bulunan Lafayette Parkı'nı göz yaşartıcı gaz ve kalkanlarla boşaltmaya başladı. Trump, bu sırada Beyaz Saray'ın Gül Bahçesi'nde ülkedeki şiddet olaylarına ilişkin sert açıklamalarda bulundu. Trump, protestolara gerektiği takdirde askeri müdahalede bulunulması yönünde talimat vereceğini söyledi.

''Protestocuların polise saldırması iç terör eylemi''

Sokağa çıkma yasağına yarım saat kala gazetecilerin karşısına çıkan Trump, ''Washington'da isyan, yağma ve kontrolsuzca süren yakıp yıkmaya karşı binlerce askeri ve sivil polis görevlendiriyorum'’ dedi. Trump, diğer eyaletlerin ve kentlerin sokakları denetim altına alamaması durumunda, orduyu göndereceğini açıkladı.

Trump, ''Eyalet valilerine sokakları kontrol altına almak için güvenlik güçlerinin varlığını ciddi derecede arttırma zamanının geldiğini söyledim. Eğer şehirler buna uymazsa ABD ordusunu göndererek onlar için sorunu hızla çözeceğim'' dedi.

''Protestocuların Polise Saldırması İç Terör Eylemi''
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:28 0:00

''George Floyd'un ölümü boşuna değildi ama öfkeli kalabalığın barışçı protestoları bastırmasına izin veremeyiz'' diyen Trump, protestocuların polise saldırmasının iç terör eylemi olduğunu savundu. Trump, isyan ve yağmayı durdurmak için sivil ve askeri tüm federal kaynakları seferber ettiğini de bildirdi.

Bu açıklamanın ardından ABD Başkanı, polisin boşalttığı Lafayette Parkı'nı yürüyerek geçti ve bölgeye Pazar gecesi protesto olayları sırasında bodrum katında yangın çıkan tarihi Saint John Kilisesi önünde elinde İncil’i tutarak fotoğraf çektirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG