Erişilebilirlik

‘Trump Geçici Bütçe Tasarısını Veto Edecek’


ABD Temsilciler Meclisi, hükümetin kapanmasının önüne geçmek amacıyla Cumhuriyetçiler tarafıdan önerilen geçici bütçe tasarısını oylayacak. Ancak Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Başkan Donald Trump’la yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Başkan’ın Temsilciler Meclisi’nden geçmesinin ardından masasına gelecek tasarıya imza atmayacağını söyledi.

Ryan, Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Kevin McCarthy ile yaptığı açıklamada Başkan’ın harcama tasarısının Meksika sınırına örülecek duvarın maliyetini de kapsamasını istediğini söyledi.

Beyaz Saray’da Trump’la görüştükten sonra konuşan Ryan, “Hükümeti açık tutmak istiyoruz ancak sınırı da koruyacak bir anlaşma da istiyoruz” diye konuştu.

Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler tasarıda sınır güvenliği için de para ayrılmasını öngörecek şekilde değişiklikler yapmaya çalışacak.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyesi Chris Collins ise Cumhuriyetçiler’in Trump’ın tasarıyı veto etmesini beklemediklerini söylemişti. Bu açıklama Trump’ın Cumhuriyetçi liderlerle Beyaz Saray’da yaptığı görüşme öncesinde gelmişti.


Başkan Trump’ın geçici bütçe tasarısını veto etmesi halinde federal hükümet Cuma günü kısmen kapanabilir.Federal hükümetin 8 Şubat 2019’a kadar kapanmadan çalışmasını sağlamak amacıyla hazırlanan tasarı Senato tarafından onaylanmıştı.

Yasadışı göç akışını durdurmak için Meksika sınırına duvar inşa edilmesi Başkan Trump’ın 2016 seçim kampanyasının en önemli vaatlerindendi. Duvarın inşaatının toplam maliyetinin 20 milyar doları aşabileceği belirtiliyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur duruşma talebine ret – 24 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG