Erişilebilirlik

Trump Gizli Ses Kaydının Yayınlanmasına Öfkelendi 


Amerikan CNN televizyonu, Başkan Donald Trump’la avukatı Michael Cohen arasındaki bir görüşmenin ses kaydını yayınladı. Trump ve kendisinin uzun süredir avukatlığını yapmış olan Cohen görüşmede, Trump’la ilişkiye girdiği iddia edilen bir mankenle ilgili haberin imtiyaz hakkını satın almak için olası bir ödeme yapılması hakkında konuşuyor.

Cohen, Trump’ın başkanlık kampanyasının sürdüğü sırada Eylül 2016’da yapılan görüşmeyi gizlice kaydetmiş. CNN’e kaydı Cohen’in avukatı Lanny Davis verdi.

Trump, Playboy mankeni Karen McDougal’la ilişkiye girdiğini defalarca reddetmişti. McDougal hikayesinin yayım hakkını 150 bin dolara American Media adlı magazin haberleriyle tanınan yayın şirketine satmıştı. İlişki iddiası hakkında hiçbir haber yayınlanmadı.

Kısa ses kaydında Cohen, “Dostumuz David konusuna gelince, tüm bu bilgilerin transferi için bir şirket açmalıyız” şeklinde öneride bulunuyor. Cohen’in bu diyalogda, Trump’ın dostu ve American Media şirketinin başkanı David Pecker’ı kastettiği sanılıyor.

Trump bir noktada, “150 mi?” diyerek, ne kadar ödenmesi gerektiğini soruyor.

Ayrıca Trump, olası bir nakit ödemeden bahsediyor ancak nakit ödemeyi önerip-önermediği tam olarak duyulmuyor.

FBI geçen Nisan ayında Cohen’in ofisi ve evine baskın düzenlemiş ve bir düzine kayda el koymuştu. Bu kayıtlar geçen hafta federal savcılara gönderildi.

Trump, Cohen’le ilgili soruşturmadan duyduğu hoşnutsuzluğu daha önce birçok kez dile getirmişti. Başkan Trump geçen hafta paylaştığı Twitter mesajında, “Hükümetin sabahın erken saatlerinde bir avukatın ofisine baskın düzenlemesi inanılmaz, bu hiç duyulmadı. Daha da inanılmaz olan, bir avukatın müşterisini kayda alması – bu hiç duyulmamış bir şey, belki de yasadışı. İyi haberse, en favori başkanınız yanlış hiçbir şey yapmadı” diye yazmıştı.

Trump Cohen’le ses kaydının Amerikan televizyonlarından yayınlanmasından sonra da bu sabah Twitter’da, “Nasıl bir avukat müşterisini teybe alır. Çok üzücü. Bu bir ilk mi, hiç duymadım? Kayıt neden ben olumlu şeyler söylerken aniden kesiliyor. Başka müşteriler ve birçok gazetecinin de teybe alındığını duyuyorum- bu olabilir mi? Çok kötü” şeklinde bir mesaj yazdı.

Cohen porno film yıldızı Stormy Daniels’a da Kasım 2016 seçimlerinden iki hafta kadar önce 130 bin dolar sus payı ödemesi yapmıştı. Daniels da 2006’da Trump’la bir gecelik ilişki yaşadığını iddia ediyor. Bazı Amerikalı hukuk uzmanları, bu ödemeyle Cohen’in kampanya finansmanı yasalarını ihlal etmiş olabileceğini belirtiyor.

Cohen son aylardaki açıklamalarında ödemeyi kendi girişimiyle yaptığını öne sürdü. Trump da Daniels’la ilişkiye girdiği iddiasını reddediyor ve ona ödemenin yanlış suçlamalarda bulunmasını önlemek için yapıldığını kaydediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG