Erişilebilirlik

Trump'tan Güney Sınırını Kapatma Tehdidi


Başkan Donald Trump, Meksika’nın yasa dışı göçmen akışını engellememesi halinde ülkeyle olan sınırının büyük kısmını gelecek hafta kapatacağı tehdidinde bulundu. Bu uygulamanın her iki ülke ekonomisi üzerinde de ciddi etkileri olacağı öngörülüyor.

Trump, Florida’da gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlarken “Bu bütün ticaret anlamına gelebilir. Uzun süre (sınırı) kapalı tutacağız. Dalga geçmiyorum” ifadelerini kullandı.

Trump Perşembe günü Michigan’da düzenlediği mitingde de güney sınırını kapatma tehdidinde bulunmuştu. Ancak bu kez kapatma konusunda takvim vermesi sözlerinin daha ciddi algılanmasına neden oldu. Beyaz Saray ise bu hamlenin ekonomi ve seyahat gibi konulardaki olası etkileriyle ilgili henüz açıklama yapmadı. Sınırın uzun süre kapalı kalmasının her iki ülke ve hayatını bu ülkelerde sürdüren topluluklar için olumsuz etkileri olmasına kaçınılmaz gözüyle bakılıyor.

Trump Twitter’dan yazdığı mesajda “Meksika, Güney Sınırımız’dan gelen yasa dışı göçmenlerin tamamını durdurmazsa sınırı kapatacağım” ifadelerini kullandı.

Üst düzey bir İç Güvenlik Bakanlığı yetkilisiyse Trump’ın bu açıklamasıyla çoğunluğu Orta Amerika’dan olan göçmenleri hedef aldığını belirtti. Bu ailelerin büyük çoğunluğu ABD’den sığınma talep ediyor.

Sığınma talebiyle gelen bu kişiler ülkeye girdiklerinde “yasa dışı” olarak addedilmiyor.

Yetkili, ABD’nin belli giriş noktalarını kapatabileceğini ve buralara çocuklarla ailelerin kayda geçirilmesi sürecinde yardım edecek görevliler yerleştirebileceğini kaydetti.

Geçiş noktası olarak ifade edilen yerler iki ülke sakinleri ve ticari araçlar tarafından kullanılıyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, yönetimin hangi geçiş noktalarını kapatacağını söylemedi ancak kapatılmalarının gündemde olduğunu aktardı.

Bir ayda 100 bin göçmen tutuklandı ya da geri gönderildi

Demokrat ve Cumhuriyetçi Kongre üyeleri sınırda gerçek bir kriz yaşanıp yaşanmadığına dair tartışmalarını sürdürüyor. Trump güney sınırında kriz olduğunu söyleyerek sınıra yasa dışı geçişleri engelleyeceğine inandığı bir duvar örülmesi konusunda ısrar ediyor.

Senato İç Güvenlik Komisyonu’nun Cumhuriyetçi Başkanı Ron Johnson, Perşembe günü yaptığı açıklamada sistemin baskı altında ezildiğini söylemişti.

Güney sınırında yapılan tutuklamalar son aylarda hızla arttı. Sınır görevlileri sadece bu ay 100 bin kişiyi tutukladı veya ülkeye girişlerini reddetti. Bunların yarısından fazlasını çocuklu aileler oluşturuyor.

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi 750 sınır müfettişinin görev yerlerini değiştirerek Sınır Devriye ekiplerine destek olmaları için bu geçiş noktalarına gönderiyor.

Kurum, 30 Mart’a kadar ABD’ye yasa dışı yollardan giren çekirdek ailelerin sayısının 55 bini bulacağını açıklamıştı.

Obrador: ‘Kontrol sadece benim elimde değil’

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ise Perşembe günü yaptığı açıklamada yasa dışı göçün ABD ve Orta Amerika tarafından ele alınması gereken bir sorun olduğunu söylemişti.

Lopez Obrador, Meksika'nın kuzeye giden göçmen dalgasının kontrol altına alınmasına yardım edeceğini ancak ülkesinin artık bu olayın temel aktörü olmadığını söylemişti.

Sınır güvenliğinin Trump’ın 2020 seçim kampanyasının en önemli gündem maddelerinden biri olması bekleniyor.

Başkan Donald Trump, yasa dışı göçün önlenmesi için Kongre’den bütçe tasarısında ödenek ayırmasını istemişti ancak bu konuda Kongre’de anlaşma sağlanamaması nedeniyle hükümet geçen yıl Aralık ayının ortasından başlayarak 35 gün süreyle kapalı kalmıştı.

Trump 15 Şubat’ta sınıra duvar projesi için Kongre’yi baypas etmek ve daha önce Kongre tarafından onaylanan ancak başka projelere ayrılan kaynakları kullanabilmek amacıyla ulusal acil durum ilan etmişti. Hem Temsilciler Meclisi hem de Senato Trump’ın ulusal acil durum ilanını oyladıkları tasarıyla sonlandırmış, Trump da 15 Mart’ta bu tasarıyı veto etmişti.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG