Erişilebilirlik

Trump’ın Damadı Senato’ya İfade Verecek


Donald Trump’ın damadı Jared Kushner, Rusya’nın Amerikan başkanlık seçimlerine olası müdahalesini soruşturan Senato İstihbarat Komisyonu’nda ifade vermeye çağrıldı.

Kushner, bu konuda senato komisyonunun ifadesine başvuracağı Trump’a en yakın isim. New York Times’ın haberine göre komisyon Kushner’in Aralık ayında Rusya’nın Amerika büyükelçisi Sergey Kislyak ile iki görüşmesi hakkında bilgi almak istiyor.

Gazeteye göre senatörler ayrıca Kushner’in Rus kamu şirketi Vnesheconombak’ın sahibiyle yaptığı görüşmeyle de ilgileniyor. Bu görüşme daha önce kamuoyuna açıklanmamıştı. Amerika Moskova’nın 2014 Kırım’ı ilhak etmesi üzerine sözkonusu bankaya yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Bir Beyaz Saray yetkilisi gazeteye verdiği demeçte Kushner’in görüşmelerinin olağandışı olmadığını, seçim süreci ve geçiş döneminde Ruslar dahil yabancı yetkililerle görüşmesinin görevleri arasında olduğunu belirtti.

Amerikalı istihbarat yetkilileri Rus hükümetinin Amerikan seçimlerini etkilemek için Demokrat Parti kongresini Trump’ın yararına hack’lediğini belirtiyor.

Geçen hafta Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey, Rusya’nın seçimlere müdahalesine yönelik ve başkanın yardımcılarının bu çabalara yardım edip etmediğine ilişkin soruşturma yürüttüğünü kaydetmişti.

Trump’ın bazı yardımcıları, eski seçim kampanyası müdürü Paul Manafort, eski danışmanı Carter Page ve sırdaşı Roger Stone da dahil olmak üzere FBI’ın incelemesi altında.

Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn büyükelçi Kislyak ile görüşmesiyle ilgili Beyaz Saray’a eksik bilgi verdiği gerekçesiyle istifa etmişti.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG