Erişilebilirlik

Trump: "Gerçek Test Önümüzdeki Birkaç Gün"


Amerika Başkanı'nın Cumartesi akşamı Walter Reed Hastanesi'nden paylaştığı video

Başkan Donald Trump Walter Reed Askeri hastanesindeki doktorlar ve hemşireler dahil tüm sağlık personeline teşekkür ederek başladığı açıklamasında kendisini çok daha iyi hissetmeye başladığını söyledi. “Önümüzdeki birkaç gün içinde ne olacağını göreceğiz” diyen ABD Başkanı, "gerçek testin önündeki birkaç gün boyunca yaşanacak süreç olduğunu" ifade etti.

Trump, “Buraya geldim, iyi hissetmiyordum. Ama şimdi çok daha iyi hissediyorum. Amerika’yı hala büyük yapmamız gerekiyor. Yakında geri döneceğimi düşünüyorum. Milyonlarca insanın başına geldi bu. Corona virüsünü yeneceğiz. Sadece Amerika’da değil tüm dünya için bu virüse karşı savaşacağım” dedi.

Corona virüsü testinin pozitif çıkmasının ardından Beyaz Saray’da kalma seçeneğinin de kendisine verildiğini söyleyen Trump, dünyanın en büyük ülkesinin lideri olarak Beyaz Saray’da karantinada kalmak istemediğini bunun yerine sorunlarla karşı karşıya kalmayı tercih ettiğini söyledi.

Eşi Melania Trump’ın kendisinden daha genç olduğunu, hastalığı daha hafif atlattığını belirten ABD Başkanı, kendisine hastalık sürecinde verilen desteği asla unutmayacağını kaydetti.

Trump kendisine geçmiş olsun dileklerini ileten liderlere de teşekkür etti.

Amerika Başkanı Donald Trump Cumartesi öğle saatlerinde de hastaneden mesaj paylaşmıştı. Twitter paylaşımında kendini iyi hissettiğini, Walter Reed Hastanesi’ndeki tüm doktor ve hemşirelere teşekkür ettiğini ve salgınla mücadelede son altı ayda büyük ilerleme kaydedildiğini belirtmişti.

Washington yakınlarındaki askeri hastanede Cuma gününden beri Corona virüsü teşhisiyle tedavi edilen Amerika Başkanı Donald Trump’ın sağlık durumuna ilişkin açıklama yapıldı.

Beyaz Saray Doktoru'ndan "İhtiyatlı iyimserlik" mesajı

Hastanede basın mensuplarının karşısına çıkan Beyaz Saray Doktoru Sean Conley Trump’ın sağlık durumuyla ilgili “ihtiyatlı bir iyimserliğe sahibiz ancak harika gidiyor” dedi.

Trump'ı destekleyen bir grup New York Staten Island'daki etkinlikte iyileşmesi için dua etti
Trump'ı destekleyen bir grup New York Staten Island'daki etkinlikte iyileşmesi için dua etti

ABD Başkanı’nı izleyen ekip arasında yer alan akciğer, enfeksiyon ve anestezi uzmanı doktorlarla birlikte açıklama yapan Dr. Conley Trump’ın Perşembe ve Cuma günü virüse bağlı ateş ve hafif öksürük gibi belirtiler gösterdiğini açıkladı.

Beyaz Saray Genel Sekreteri: "Önümüzdeki 48 saat kritik"

Başkanın sağlık durumuna ilişkin Cumartesi günü açıklama yapan Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows ise, Trump’ın son 24 saat içindeki hayati göstergelerinin endişe verici şekilde seyrettiğini, önümüzdeki 48 saatin kritik olduğunu söyledi. Meadows, başkanın tam olarak iyileşmesi sürecine ilişkin hala net bir tablonun olmadığını ifade etti.

Trump’ın tedavisine ilişkin fazla detay paylaşmayan doktor ekibi ise Remdesivir adlı antiviral ilaç tedavisine başlandığı ve beş gün boyunca devam edeceği kaydedildi. Dr. Sean Conley ve ekibi Trump’a bunun yanı sıra antikor tedavisi de uygulandığını ve tedavide ilk bir haftanın kritik öneme sahip olduğunu da vurguladı. Akciğer uzmanı Dr. Brian Garibaldi ise Trump'a Remdesivir'in yanı sıra deneysel bir antikor tedavisinin de uygulandığı söyledi.

"24 saattir ateşi yok"

Başkan Donald Trump’ın sağlık durumuna ilişkin soruları yanıtlayan Conley, başkanın nefes darlığı yaşamadığını, oksijen desteğine gerek duyulmadığını, vücudundaki oksijen seviyesinin yüzde 96 olduğunu belirtti. Beyaz Saray doktoru, Trump’ın akciğer ve böbrek fonksiyonlarının takip edildiğini, kolesterol ve tansiyonunun iyi durumda olduğunu açıkladı.

XS
SM
MD
LG