Erişilebilirlik

Trump İran’a Yaptırımların Arttırılmasını İstedi


Trump

Başkan Donald Trump Maliye Bakanı Steven Mnuchin’e İran’a uygulanan yaptırımların önemli ölçüde arttırılması emrini verdiğini belirtti.

Trump, bununla birlikte daha fazla ayrıntı vermedi.

Amerikalı yetkililerin önemli bir bölümü Suudi Arabistan’daki iki petrol tesisine düzenlenen saldırılardan İran’ı sorumlu tutuyor.

New York Times gazetesi, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'ın, Başkan Trump’a aralarında füzelerin ateşlendiği noktalar ve depolama alanlarının vurulması ya da İran’ın petrol altyapısını hedef alabilecek gizli siber operasyonların olduğu bir dizi askeri seçenek sunduğunu kaydetmişti.

Suudi Arabistan'daki petrol tesislerinin İran-Irak sınırındaki İran üssünden fırlatılan füzeler ve insansız hava araçlarıyla gerçekleştirildiği düşünülüyor.

Trump, İran'ın saldırıların arkasında göründüğünü belirtse de saldırıların Suudi Arabistan'a yapılığını Amerika'ya yapılmadığını kaydediyor.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise saldırların hemen ardından doğrudan İran'ı suçlamıştı.

Pompeo'nun bugün Suudi Arabistan'da temaslarda bulunması bekleniyor.

Tahran ise saldırıları düzenlemediğini kaydediyor ve saldırıların Yemen'deki Husiler tarafından düzenlendiğini belirtiyor.

Yemen'de İran'ın desteklediği Husiler de saldırıları 10 insansız hava aracıyla gerçekleştirdiklerini belirtiyor.

Ancak Amerikalı bazı yetkililer saldırıların kuzeybatı yönünden geldiği konusunda ısrarlı.

XS
SM
MD
LG