Erişilebilirlik

Trump Kampanya Vaatlerini Kısmen Yerine Getirdi


Trump Kampanya Vaatlerini Kısmen Yerine Getirdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

Geçen hafta Amerika Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın seçim kampanyasında verdiği sözleri tutmasını sağlayacak önemli bir adım attı. Temsilciler Meclisi üyeleri, sınırdışı edilen kayıtsız göçmenlerin ülkeye geri dönmeleri halinde karşılaşacakları cezaları ağırlaştıran ve göçmen sığınağı olarak bilinen kentlere yapılan federal yardımın kesilmesini öngören yasa tasarılarını onayladı. Peki Temsilciler Meclisi’nden geçen bu yasalar, Amerika’daki kayıtsız göçmenler ve bu göçmenlerin işlediği suçlar yüzünden acı çeken aileler için ne anlama geliyor?

Trump’a göre, Sarah Root gevşek göçmenlik yasaları yüzünden öldü. Root, sarhoş araba kullanan kayıtsız bir göçmen yüzünden öldüğünde üniversiteden yeni mezun olmuştu: “Bu işin peşini kesinlikle bırakmayacaktım. Kızım bunu hak ediyor.”

Kayıtsız göçmenlerin daha fazla suç işlediğini gösteren bir kanıt olmasa da, Michelle Root ve diğer aileler cezaların ağırlaşmasından memnun: “Artık kayıtsız göçmenler tarafından işlenen suçların sona erdiğini ve sarhoş sürücülerin ölümlere yol açtığını görmek istemiyoruz. Bunun gerçekleşmesi için de gerekli adımları atmalıyız.”

Sınırdışı edildikten sonra Amerika’ya geri dönen göçmenleri ve kayıtsız göçmenlere kucak açan kentleri cezalandıran yasa tasarılarına Başkan Donald Trump da tam destek verdi. Yasadışı göçmenlerden zarar gören aileleri Beyaz Saray’a davet eden Başkan Trump, İç Güvenlik Bakanı’nı Kongre’ye gönderdi: “Yasadışı göçmenlerin sığınağı haline gelen kentler, kesinlikle güvenli değil.”

Kongre’deki Demokratlar ise, kayıtsız göçmenlerin, bu kentlerin sağladığı güvenceye ihtiyaçları olduğunu söylüyor:

“Bu kentler, bize hizmet sağlayan, ekinimizi toplayan, yaşlılarımıza bakan insanların sigortası. Bu, Amerikan değerlerine karşı bir yasa.”

Demokratlar, diğer yasanınsa, kanunlara uyan kayıtsız göçmenleri de cezalandırdığını söylüyor: "Bu yasa, çocukları için geri gelen göçmenleri de 20 yıl hapse mahkum ediyor."

Yasaların, kayıtsız göçmenleri caydırıp caydırmayacağıysa bilinmiyor: “Amerika’ya yasadışı yollardan gelmeye çalışan göçmenleri, uzun bir hapis cezası ile tehdit etmek yerine, ülkeye girdiklerinde yakalanma olasılıklarını arttırmak çok daha etkili olur.”

Kongre’deki Cumhuriyetçiler, Trump’ın seçim vaatlerinden biri olan hukuk ve asayişi desteklediklerini söylüyor: “Başkan Trump, göçmenlik suçlarına savaş açıyor. Yasadışı sınır geçişleri azaldı ve sınırdışı edilen sabıkalı göçmenlerin sayısı arttı. Amerikalılar da zaten bunu geçen seçimlerde talep etti.”

Öte yandan, Kongre’nin yaz tatiline girmesine birkaç hafta kalmışken, Trump’ın diğer icraatlarının akıbeti hala belirsiz. Cumhuriyetçiler, göçmenlik alanındaki adımların büyük bir başarı olduğunu vurguluyor.

XS
SM
MD
LG