Erişilebilirlik

Trump ve Trudeau Beyaz Saray’da İlk Kez Görüştü


Başkan Donald Trump, Amerika ile Kanada arasında ‘olağanüstü’ bir ticaret ilişkisinin bulunduğunu belirterek, gelecek dönemde bunun üzerinde ‘ince ayar’ yapacaklarını söyledi.

Beyaz Saray’da Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yu ağırlayan Trump, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Kanada ile aramızda çok olağanüstü bir ticaret ilişkisi bulunuyor. Bunun üzerinde ince ayar yapacağız. Her iki ülkemize de yarar sağlayacak belirli şeyler yapacağız,” diye konuştu. Trump, Kanada ile ilişkilerinde durumun, ‘Güney sınırında yaşananlara göre çok daha az sertlikte olduğunu’ belirtti.

Bu sözler, Trump’ın Kuzey Amerika Ticaret Anlaşması’nı (NAFTA) yeniden müzakere etme planlarından Kanada’nın olumsuz etkilenmesini istemeyen Trudeau tarafından olumlu karşılandı.

Hemen her alanda farklı kutupları temsil eden iki lider, ilk yüz yüze görüşmelerinde ticaret, göçmenlik gibi çetrefilli konuları masaya yatırdı.

Trump ve Trudeau, basın toplantısında iki komşu ülke olarak ortak hedeflerine vurgu yaparken, Trump ‘çok sayıda ortak çıkarların takibi’ yolunda Kanada ile birlikte çalışma sözü verdi.

Trudeau da, iki ülke arasındaki özel bağlar ve ‘kalıcı nitelikte derin saygının’ altını çizdi ancak ‘komşular arasındaki ilişkilerin oldukça karmaşık olduğunu’ da belirtti.

İki lider ortak çıkarlarını vurgulasa da, birbirinden farklılık gösteren görüşleri de belirgindi. Trump, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, mülteci ve göçmenlik konusundaki icraatını överek, “Yanlış kişilerin içeriye girmesine izin veremeyiz” dedi. Trudeau ise, Kanada’nın ‘açıklık politikalarını izlemeye’ devam ettiğini söyledi.

Trudeau daha sonra, iki ülkenin yaklaşımlarının zaman zaman farklılık gösterdiğine dikkati çekti ancak “Kanadalılar’ın benden beklediği son şey, buraya gelip de başka bir ülkeye kendilerini nasıl yönetmeyi seçtikleri konusunda ders vermem” dedi.

Trump bir soru üzerine, hafta sonunda orta menzilli balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore’yi ‘büyük bir sorun’ olarak niteleyerek, bu konuyla ‘çok güçlü’ mücadele etmeyi planladığını ifade etti.

Trudeau Beyaz Saray’daki görüşmede Amerikan Başkanı’na, 2000 yılında yaşamını yitiren babası, eski Kanada Başbakanı Pierre Trudeau ile Trump’ın beraber aynı karede yer aldıkları bir fotoğrafı hediye etti. Trump, Pierre Trudeau’yi tanıdığını ve ona saygı duyduğunu belirterek, fotoğrafı ‘çok özel bir yerde’ saklayacağını kaydetti.

Bu arada, ABD ile Kanada’dan kadın yöneticilerle düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısında Trump ve Trudeau, kadınların iş gücüne katılımına odaklanan bir çalışma grubu oluşturacaklarını açıkladı. Toplantıya Trump’ın kızı Ivanka Trump da katıldı.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG