Erişilebilirlik

Trump Kongre ve Medyadan Daha Fazla Destek Görüyor


Başkan Trump’ın her ne kadar halktan aldığı destek düşük olsa da yine de Kongre’nin, siyasi partilerin, eski rakibi Hillary Clinton’ın ve medyanın aldığı destekten daha fazlasını topluyor.

USA Today gazetesi tarafından geçen hafta yapılan ankete göre Amerikalılar’ın yüzde 45’i Başkan Trump ile ilgili olumlu görüş bildirirken, olumsuz görüş bildirenlerin oranı yüzde 47 oldu.

Aynı ankete göre Kongre hakkında olumlu görüşe sahip olanların oranı yüzde 26’da kalırken olumsuz görüşe sahip olanlar açık bir farkla yüzde 52 oldu. Cumhuriyetçi Parti ile ilgili olumlu görüş oranı 37 olumsuz görüş oranı ise yüzde 48 olarak ortaya çıktı. Demokrat Parti oranları da Cumhuriyetçiler’den farklı değil. Demokrat Parti hakkında olumlu görüş bildirenlerin oranı yüzde 36’da kalırken olumsuz görüş bildirenlerin oranı yüzde 52 oldu.

Demokratlar’ın başkan adayı Hillary Clinton hakkında olumlu görüş bildirenlerin oranı ise yüzde 36’ı geçemedi. Olumsuz görüş bildirenlerin oranı ise yüzde 55 oldu.

Başkan Trump’ın sık sık hedefinde olan medyayla ilgili de olumlu görüş oranı yüzde 37’de kalırken medyaya karşı olumsuz görüş bildirenlerin oranı yüzde 50 olarak ortaya çıktı. Ayrıca ankete katılanların üçte biri Başkan Trump’ın medyayı “Amerikan halkının düşmanı” olarak tanımlamasına destek veriyor. Yine ankete katılanların yüzde 42’si medyayı dürüst bulmuyor ve medyanın Trump’a karşı önyargılı olduğunu düşünüyor.

Ankete katılanların yüzde 48’ine göre medya Trump’ın olumlu görülmesine destek sağlıyor.

Trump, Amerikan başkanlarının kamuoyu destek oranları ölçülmeye başlandığından bu yana şu ana kadar başkanlar arasında ilk döneminde en düşük olumlu desteğe sahip başkan durumunda. Anket Trump’ın kişilik özelliklerinin ve iletişim tarzının kamuoyu arasındaki popülaritesinde etkili olabileceğine işaret ediyor.

Ankete katılanların yüzde 60’ı Trump’ın mizacını onaylamıyor. Yüzde 59’u Trump’ın Twitter’den mesajlar yayınlamaya son vermesini istiyor --ki bu oranın içinde bunu doğru bulmayan Cumhuriyetçiler’in oranı da yüzde 40. Kamuoyunun sadece yüzde 28’i başkan Trump’ın Twitter’ı bir iletişim aracı olarak kullanmasına destek veriyor.

Her ne kadar kişisel olarak Amerikalılar Trump’ı olumlu görmeseler de Trump yönetiminde ülkenin geleceği konusunda pozitif düşüncelere sahipler. Ankete katılanların yüzde 46’sı ülkenin doğru yolda ilerlediğini düşünüyor, buna karşı çıkanların oranı ise yüzde 43. Bu, Aralık ayında yapılan aynı anketin sonucu ile yüzde 12’lik bir fark olduğunu ortaya koyuyor.

Trump’ın Başkan olarak icraatları konusunda Amerikalılar’ın yüzde 47’si olumlu görüş bildiriyor. Başkanın icraatlarını olumlu görmeyenlerin oranı ise yüzde 44. Ankete katılanların yüzde 55’i Başkan Trump’ın ilk 40 gününde iyi bir liderlik gösterdiğini düşünürken bu konuda hem fikir olmayanların oranı yüzde 41.

“Trump politikalarını destekliyor musunuz?” sorusuna verilen cevaplar ise birbirine eşit. Destekleyenler de desteklemeyenler de yüzde 46.

XS
SM
MD
LG