Erişilebilirlik

Trump: ‘Kuzey Kore Belasını Arıyor’


Başkan Donald Trump, nükleer silah geliştirme programı nedeniyle Kuzey Kore’ye sert sözlerle yüklenerek, “Kuzey Kore belasını arıyor” ifadesini kullandı. Trump, Pyongyang’ı dizginlemeye yardımcı olması için Çin’e çağrıda bulundu.

Trump Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Eğer Çin yardım etmeye karar verirse bu harika olur. Etmezse de sorunu biz onlarsız çözeriz” dedi.

Başkan Trump, böyle bir durumda Amerika’nın ne gibi adımlar atabileceğine dair detay vermedi.

Bir başka Twitter mesajında da Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e (Şi Cinping) geçen hafta Florida’da yaptıkları görüşmede Kuzey Kore sorununu çözmeleri halinde Amerika ile bir ticaret anlaşmasının Çin için çok daha iyi olacağını söylediğini belirtti.

Uzmanlar Çin’in Kuzey Kore’nin “en önemli müttefiki, en büyük ticaret ortağı ve en başta gelen gıda, silah ve enerji kaynağı” olduğuna dikkat çekiyor. Ancak Çin’in de Kuzey Kore’nin BM yaptırımlarını ihlal eden füze ve nükleer denemelerinden artık rahatsız olduğu kaydediliyor.

Trump yönetimi haftasonunda Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a bir uyarı mesajı niteliğinde Kore Yarımadası açıklarına Amerikan Donanması’ndan bir taarruz filosu göndermişti. Kuzey Kore ise, Amerika’nın geçen hafta Suriye’ye füze saldırısının, nükleer programının gerekliliğini gösterdiğini savunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Mehmet Öz Ankette 6 Puan Geride - 4 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:16 0:00
XS
SM
MD
LG