Erişilebilirlik

Trump Rusya'yla Bilgi Paylaşımını Savundu


Amerika Başkanı Donald Trump, gizli bilgileri Oval Ofis’teki görüşmede Rus yetkililerle paylaştığına dair iddiaların ardından kendini savundu. Amerika Başkanı, terörizm ve uçuş güvenliğiyle ilgili gerçekleri paylaşmak istediğini ve Rusya’ya IŞİD’e karşı daha aktif olması çağrısında bulunduğunu söyledi.

Trump, böyle bir bilgiyi paylaşmakta haklı olduğunu kaydediyor. Trump, tweet mesajlarında, bu paylaşımı yapmanın “en temel hakkı” olduğunu söylüyor.

Pazartesi günü bazı Amerikan yayın organları Trump’ın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Büyükelçi Sergey Kislyak ile görüşmesinde gizli bilgileri açıkladığını yazdı.

Washington Post gazetesine göre, Trump, havacılık sektörünü yakında etkileyebilecek olası bir tehdide dair gizli bilgiye sahip olduğundan bahsetti.

New York Times gazetesi de Ruslarla görüşmede gündeme gelen bilgilerin Amerika hükümeti içinde veya diğer müttefiklerle bile paylaşılmadığını kaydediyor.

New York Times ve Washington Post ile diğer medya kuruluşları bilginin IŞİD hakkında kritik istihbarat sağlayan kaynağı tehlikeye atabileceğini yazdı.

Herhangi bir Amerikan başkanı tüm bilgileri açıklama yetkisine sahip, yani bu anlamda Trump’ın yaptığı yasa dışı değil. Ancak gazetelere konuşan istihbarat yetkilileri bu kritik bilgileri veren müttefik ülkeyle, paylaşımdan dolayı ikili ilişkilerin zarar görebileceğini belirtiyor.

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster ve Trump yönetiminden diğer isimler gazetelerdeki iddiaların doğru olmadığını belirttiler.

McMaster, Beyaz Saray bahçesinde yaptığı açıklamada ilk önce Washington Post’ta yer alan haberin yanlış olduğunu söyledi.

McMaster, “Ben ordaydım, görüşmenin hiçbir anında istihbarat kaynakları veya metotları konuşulmadı, Başkan da kamuoyu tarafından bilinmeyen hiçbir bilgiyi paylaşmadı, bu olmadı” ifadelerini kullandı.

10 Mayıs’taki görüşmeye katılan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da McMaster’ın açıklamalarına destek verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de haberleri “sahte” olarak niteledi.

CIA ve Ulusal Güvenlik Dairesi, Amerika’nın Sesi’ne konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.

Söz konusu haberler ise Kongre’de şok etkisi yapmışa benziyor.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu üyesi Demokrat Eliot Engel, “Başkan Trump’ın gizli bilgileri Rus yetkililere verdiği yönündeki haberlere çok şaşırdım, bu hafta Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster ile görüşeceğim ve hangi bilginin verildiğini; bunun Amerikan ulusal güvenliğine nasıl zarar verebileceğini görüşeceğim” dedi.

Senato İstihbarat Komisyonu Başkan Yardımcısı Mark Warner da, “istihbarat kaynaklarını ve yöntemlerini Ruslarla paylaşarak tehlikeye atmak kabul edilemez” dedi.

Warner iddiaların doğru olması halinde bunun Amerikan istihbaratına büyük bir darbe olduğunu belirtti.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Bob Corker da, “Beyaz Saray kendini kontrol altına almak için birşeyler yapmalı” dedi.

XS
SM
MD
LG