Erişilebilirlik

Trump Son Kamuoyu Yoklamalarında da Önde


Trump Son Kamuoyu Yoklamalarında da Önde
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00

Yeni bir kamuoyu yoklaması, Cumhuriyetçi Parti başkan aday adaylarından milyarder işadamı Donald Trump’ın rakipleriyle arayı açtığını gösteriyor.

Quinnipiac Üniversitesi’nin son kamuoyu yoklamasına göre Cumhuriyetçi aday adayları arasında Donald Trump, yüzde 39‘luk destek oranıyla yarışı önde götürüyor. Trump’ı yüzde 19’la Florida Senatörü Marco Rubio, yüzde 18‘leyse Texas Senatörü Ted Cruz izliyor.

Üniversite anketçisi Tim Malloy’a göre, bu Trump için yeni bir ‘iyi haber’:

”Haberler, Trump için çok iyi. Rakiplerinden sıyrılmaya başladı. Cruz ve Rubio’nun iki katı destek oranına sahip. Kadın seçmenler arasında oyunu yüzde 11, üniversite mezunu olmayan erkek seçmenler arasındaysa yüzde 10 arttırdı. Son hızla ilerliyor.”

Demokrat Parti cephesindeyse anket sonuçlarında değişiklik görülmüyor. Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, yarışı, geçen hafta New Hampshire ön seçimlerinde ezici bir başarı elde eden Vermont Senatörü Bernie Sanders ile neredeyse başabaş götürüyor.

”Sanders, Aralık ayından bu yana oy oranını 30 puan birden arttırarak Clinton’la eşitlik sağladı. Sanders’ın başarısının sırrı, siyah ve Latin kökenli seçmenleri cezbetmesi, kadınlardan destek alması. Eğer seçimler bugün yapılsa Sanders ve Clinton eşit oy alır.”

Güney Carolina eyaleti, Cumartesi günü Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerine hazırlanıyor. Aynı gün Demokrat Parti ön seçimi, Nevada eyaletinde yapılacak. 27 Şubat’ta ise Demokratlar Güney Carolina’da, Cumhuriyetçilerse Nevada’da yarışacak.

XS
SM
MD
LG