Erişilebilirlik

Trump Sünni Müslüman Koalisyonunu Canlandırmayı Umuyor


Trump Sünni Müslüman Koalisyonunu Canlandırmayı Umuyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

Başkan Donald Trump, ilk yurtdışı gezisini gerçekleştiriyor. Dokuz gün sürecek ve üç büyük dinin merkezlerini kapsayacak seyahat, Trump’ın Ortadoğu yaklaşımının, selefi Obama’dan çok daha farklı olduğunun sinyallerini veriyor. Trump’ın ilk durağı, Suudi Arabistan olacak. Trump burada İran’a karşı Sünni Müslüman koalisyonunu canlandırmayı umuyor.

Donald Trump, başkanlık kampanyası sırasında Suudi Arabistan’dan yakınmıştı.

Trump’ın Müslüman göçmenlerin Amerika’ya girişimi engelleme ve geçici seyahat yasağı getirme tehdidi, İslamofobi suçlamalarını gündeme getirdi.

Ancak Trump, ilk yurtdışı gezisinde ilk durak olarak Riyad’ı seçti: “Suudi Arabistan, İslamiyet’in iki kutsal kentinin bulunduğu ülke. Köktendincilik, terör ve şiddetle mücadele etmek için Müslüman müttefiklerimizle işbirliği ve desteğe dayanan yeni bir temel inşa edeceğiz.”

Bu ziyaret, Trump için Müslüman karşıtı imajını yıkmak için bir fırsat.

ABD Başkanı, Riyad’da yirmi kral ve emirle Sünni Müslüman ülkelerin liderlerinin katılacağı bir törenle karşılanacak.

Trump, Amerika’nın Müslüman ülkelerle bölgedeki saldırgan güç olarak gördükleri İran’a karşı yanyana durduğu mesajı verecek: “Başkan Trump, Arap ve Müslüman ortaklarımızı barışı teşvik etmeleri, IŞİD’ten El Kaide’ye, İran’dan Esat rejimine, karmaşa ve şiddeti sürdüren, Müslüman dünyasına ve ötesine büyük acılar çektiren unsurlara karşı yürekli adımlar atmaları için cesaretlendirecek.”

İnsan hakları örgütleri, Trump’ı, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi liderleri ağırladığı için eleştiriyor. Oysa eski Başkan Obama, insan hakları ihlalleri nedeniyle Sünni liderlerle arasına mesafe koymaya özen göstermişti: “Obama, Kahire’deyken önemli bir konuşma yapmıştı. Ancak bu konuşma, Arap liderleri aşıp doğrudan Ortadoğu halklarına hitap ediyordu. Trump’ın yaklaşımıysa farklı. Trump liderlere konuşacak. Başkan yakın markaja alacağı kişilerle konuşmayı tercih ediyor.”

Washington’daki Arabistan Vakfı’ndan Suudi uzman Ali Şihabi’ye göre, Trump’ın mesajı, tam da Sünni liderlerin duymak istediği mesaj: “Trump, Amerika’nın Müslüman müttefiklerinin terörle mücadelede ilk savunma hattını oluşturduğu mesajı verecek. Terörle mücadele, Trump’ın en çok öncelik verdiği konulardan biri. Trump ayrıca terörle mücadele etmek için İran’ın Ortadoğu’daki karmaşadan yararlanmasını engellemek gerektiğini anlıyor.”

Trump, Riyad’dan sonra İsrail’e, oradan da Vatikan’a gidecek. Amerika başkanı böylelikle üç büyük dinin merkezlerini ziyaret etmiş olacak. Trump Amerika’ya dönmeden önce de NATO ve G-7 zirvelerine katılacak.

XS
SM
MD
LG