Erişilebilirlik

Trump Türkiye ve YPG'yi 'Bahçede Kavga Eden Çocuklara' Benzetti


Başkan Trump ABD ile Türkiye arasındaki uzlaşıyıyla ilgili “Uygarlık için harika bir gün” dedi. Erdoğan'ın "tam bir lider” olduğunu söyleyen Trump, Teksas'taki mitingindeyse Türkiye ile YPG'yi "okul bahçesinde kavga eden iki çocuğa" benzetti; "Biraz kavga etmeleri gerekiyordu, sonra ayırdım" dedi.

Başkan Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve beraberindeki heyetin temasları sonucunda varılan uzlaşıya ilişkin ilk değerlendirmesini sosyal medyadan yaptı. Mike Pence Ankara’da basın açıklaması için kürsüye çıkacağı sırada, Twitter’dan “Türkiye’den güzel haberler geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Milyonlarca hayat kurtarılacak” diye yazdı.

Başkan Trump sonraki mesajlarında “Bugün uygarlık için harika bir gün. ABD ile gerekli ama gelenek dışı yolda benim yanımda durduğu için gurur duyuyorum. Herkese tebrikler.” İfadelerini kullandı. “Bu anlaşma 3 gün önce asla yapılamazdı. Yapılabilmesi için “sert” sevgi göstermek gerekti. Herkes için harika oldu. Hepinizle gurur duyuyorum” diye yazdı.

Trump bu paylaştığı mesajların ardından miting için gittiği Teksas’ta konuştu. “İnanılmaz bir sonuç. Türkiye, ABD, ortaklarımız ve Kürtler için harika bir gün. Medeniyet için harika bir gün” dedi.

“Erdoğan akıllıca davrandı, tam bir lider”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sık sık övdü. “Erdoğan benim dostum. Türkiye doğru şeyi yaptı. Cumhurbaşkanı’na büyük saygım var. Başkaları böyle bir karar almayabilirdi. Akıllıca davrandı. Tam bir lider” ifadelerini kullandı.

Bazı senatörler Başkan Trump’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım için planlanan Beyaz Saray ziyaretini iptal etmesi çağrısında bulunmuştu. Başkan Trump varılan uzlaşı sonrasında davetin geçerli olduğunun mesajını verdi.

"Yaptırımlara gerek kalmadı"

Türkiye ile varılan anlaşma sayesinde hem Türkiye’nin sınır güvenliği endişelerinin giderileceğini, IŞİD mahkumlarının kontrol altında tutulacağını söyledi. "Hayal edebileceğimiz her şeyi aldık. Kürtlere de teşekkür ediyorum" dedi. Trump “ABD çok mutlu, Türkiye çok mutlu, Kürtler çok mutlu. Uygarlık çok mutlu” ifadelerini kullandı.

Trump Türkiye ile varılan uzlaşının ardından yaptırımlara artık gerek kalmadığını söyledi.

Önce kavga sonra ayırma

Trump Teksas'ın Dallas kentindeki mitingi sırasında da, ABD ile Türkiye arasındaki uzlaşıda kendi rolünü övdü. Bu süreçteki yaklaşımının "alışılmadık" olduğunu söyleyen Trump, Türkiye ile Kürt güçleri "okul bahçesinde kavga eden iki çocuğa" benzetti.

Trump Türkiye ve YPG'yi 'Bahçede Kavga Eden Çocuklara' Benzetti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

ABD Başkanı, "Bazen bir süre kavga etmelerine izn vermeniz gerekir. Okul bahçesindeki iki çocuk gibi kavga etmelerine izin vereceksiniz, sonra da ayıracaksınız. Birkaç gün kavga ettiler ve oldukça şiddetliydi" diye konuştu.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG