Erişilebilirlik

Trump’ın temyiz süreci nasıl işleyecek?


Hakkındaki 34 suçtan jüri tarafından suçlu bulunan Donald Trump çıkış yolu olarak temyizi görüyor.
Hakkındaki 34 suçtan jüri tarafından suçlu bulunan Donald Trump çıkış yolu olarak temyizi görüyor.

2016 seçimlerini yasadışı yollardan etkilemek için kullanılan ödemeleri gizlemek amacıyla iş kayıtlarında tahrifat yapmakla ilgili 34 suçtan, jüri tarafından suçlu bulunan Donald Trump, çıkış yolu olarak temyizi görüyor.

Sus payı davasında yargıcın kendisine haksızlık yaptığını düşünen Trump, dava sırasında, "Bu sahtekarlığa itiraz edeceğiz. Birçok farklı konuda temyize gideceğiz. Tanık getirmemize izin vermedi. Konuşmamıza izin vermedi. Hiçbir şey yapmamıza izin vermedi. Yargıç tam bir zorbaydı" demişti.

Eski Başkanın bir iddiası da davanın Biden’ın destekçileri tarafından tezgahlandığı. Biden ise rakibinin mahkumiyetinin, kimsenin hukukun üstünde olmadığını bir kez daha gösterdiğini söylüyor.

Trump’ın temyiz olanağı bulunduğuna dikkat çeken Biden, "Şimdi kendisine, olması gerektiği gibi bu kararı temyize götürme fırsatı verilecek. Tıpkı diğer herkese bu fırsatın verildiği gibi. Amerikan adalet sistemi böyle işliyor. Sırf kararı beğenmedikleri için kararın şaibeli olduğunu söylemek pervasızlıktır, tehlikelidir, sorumsuzluktur" değerlendirmesini yaptı.

Hukuk uzmanları ne diyor?

Georgetown Üniversitesi’nden Hukuk Profesörü Abbe Smith, Trump'ın avukatlarının temyiz sürecine, kendisini yargılamak için başvurulan yasanın, son derece muğlak olup olmadığıyla başlayabileceklerini söyledi.

VOA’e değerlendirmelerde bulunan Smith, "Yasanın içeriği fazla kapsamlı olduğu için, kişilerin tam olarak neyle karşı karşıya olduklarını bilemeyecekleri, neye yasak getirdiğini, neye izin verdiğini anlayamayacakları kadar geniş ve muğlak mı olduğuna bakabilirler" dedi.

Smith, Trump'ın avukatlarının bir sonraki adımda, duruşma yargıcının izin vermemesi gereken kanıtları kabul edip etmediğine ya da izin vermesi gereken kanıtların savunmaya gelmesini engelleyip engellemediğini inceleyebileceklerini kaydetti.

Trump’ın hedefinde de duruşmalar süresince hep Yargıç Juan Merchan vardı.

Trump yargıcın Biden yönetimi tarafından yönlendirildiğini iddia ederek "Bir şeyler yapmak istediğimizde izin vermiyordu. O şeyleri yapmamıza izin vermiyordu. Ancak hükümet bir şey istediğinde, her şeyi yapıyorlardı. İstedikleri her şeyi yaptırıyorlardı" demişti.

Trump’ın temyize gitme nedenlerinden biri de avukatının duruşmalar sırasındaki yetersiz savunması da olabilir.

Hukuk Profesörü Smith, "Belki de savunma avukatının Stormy Daniels'ın kendisi ile Trump arasındaki cinsel ilişkinin rıza dışında bir şey olduğunu öne süren ifadesine itiraz etmemesi, avukatın etkinliğini sorgulayan bir temyiz başvurusu için verimli bir zemin hazırlayabilir" yorumunu yaptı.

Smith, sürecin hızlı olmadığını ve temyiz başvurusunun seçim gününden önce karara bağlanmasının mümkün görünmediğini de söyledi.

John Jay Ceza Adaleti Koleji profesörü David Shapiro da stratejileri ne olursa olsun, Trump ve avukatlarının 11 Temmuz'daki ceza duruşmasından önce temyize gitmelerinin pek olası olmadığı görüşünde.

VOA’in konuştuğu Shapiro "Muhtemelen cezasının açıklanmasını bekleyecek. Bu şekilde kendisi ve avukatları, neyle karşı karşıya olduğuna dair tam bir fikir sahibi olacaklar. Zira öncesinde bölük pörçük iş yapmak, Trump'ın mali kaynaklarını tüketir ve ona davasında büyük bir avantaj sağlamaz" değerlendirmesini yaptı.

Trump ve savunma ekibi dava sürecinde mahkemede kendisine yöneltilen suçlamaların siyasi olduğunu öne sürdü. Amerikan tarihinde böyle bir şey yaşanmadı diyen Trump davayı ’’bu bir komplo. Bu, daha önce hiç görülmemiş düzeyde bir seçim müdahalesi” olarak tanımladı.

Başkan Joe Biden ve kampanya ekibi ise Trump’ın ceza davası için seçim alanlarından uzun bir süre sessiz kalmayı tercih etti.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG