Erişilebilirlik

Trump Türkiye-ABD İlişkilerini Nasıl Etkiler?


Trump Türkiye-ABD İlişkilerini Nasıl Etkiler?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Gazeteci ve Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Soli Özel, ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın Türkiye-Amerika ilişkilerinde nasıl bir sayfa açacağını, Türkiye-Suriye politikalarını ve Fethullah Gülen’in iadesi konusunda nasıl bir politika izleneceğini Amerika’nın Sesi için değerlendirdi.

Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı General Michael Flynn'in seçim günü daha Donald Trump'ın kazanacağı belli olmadan “The Hill” gazetesinde “ABD, Türkiye'yi desteklemeli” şeklinde Türkiye lehine yazmış olduğu yazıya değinen gazeteci Soli Özel, Türkiye’yi yönetenlerin Trump’ın galibiyetini memnuniyetle karşıladıklarını hatta Trump tarafına yatırım yapmış olabileceklerini ifade etti.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Soli Özel, Amerika’nın yeni Başkanı Donald Trump’ın, ABD’nin Suriye politikasında Türkiye ile nasıl bir yol izleyeceğini ise şöyle değerlendirdi: “Trump’ın somut olarak nerede, nasıl bir siyaset izleyeceğini bilmiyoruz. Trump’ın ilk karar vermesi gereken konu, Rusya’yla ilişkilerin nasıl olacağı konusu. İkinci önemli konu ise, İran’la nükleer anlaşmayı muhafaza mı edecek yoksa İran bu anlaşmaya uymuyor deyip yan mı çizecek? Rusya’yla ilişkilerine karar verdikten sonra Türkiye-Suriye politikasına sıra gelir, ama Suriye’deki politikalar devam ettirilecek olursa o zaman Türkiye- Amerika ilişkilerindeki sıkıntılar sürebilir.”

Başbakan Binali Yıldırım, bugünkü açıklamasında Amerika’nın 45. Başkanı seçilen Donald Trump’ı seçilmesinden ötürü kutlarken, Fethullah Gülen’in Türkiye'ye iade edilmesi halinde Amerika ile ilişkilerde yeni bir sayfanın açılacağını belirtti.

Peki, Trump, Gülen’in iadesi konusunda nasıl bir yol izleyecek? ABD’nin yeni Başkanı Trump, iade sürecinin daha kısa sürede çözümlenmesine katkı sağlar mı?

“Hillary Clinton’un kampanyalarında Gülen Cemaati’ne mensup kişilerin çalışması ve onlara yatırım yapıldığı gözönüne alınırsa, Clinton seçilseydi, Gülen Cemaati’ne mensup kişilere müsamaha gösterileceği düşünülüyordu” diyen Özel, “Önümüzdeki dönemde Türkiye doğru bir dosya vermişse ve bu yargıca sunulabilecek bir haldeyse Türkiye ile Amerika arasındaki iade anlaşmasının bazı maddeleri gereği, daha tam mahkeme başlamadan bile bir tutukluluk olabilir ya da Fethullah Gülen’in ülkeyi terk etmesi sağlanabilir” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG