Erişilebilirlik

Trump ve Cumhuriyetçi Senatör Corker Yine Atıştı


Sen. Bob Corker, R-Tenn., speaks to reporters while heading to vote on budget amendments, Oct. 19, 2017, in Washington.

Başkan Donald Trump’la Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker arasında yine bir sözlü atışma yaşandı. Senatör Corker, Trump için “düpedüz yalancı” dedi ve Trump’ın ülkenin itibarını düşürdüğünü savundu. Başkan Trump ise yanıt vererek iki dönemdir görevde olan senatörün “en düşük makama bile seçilemeyeceğini” söyledi.

Cumhuriyetçi Parti içerisinde Trump’ı en fazla eleştiren isimlerden olan Corker, “Kreş personeline haber verin” yazılı “hashtag’le tweetler paylaştı.

Ciddi eleştirilerle çocukça isim takmanın birarada olduğu bu son karşılıklı atışma, Trump’ın Kongre’de Cumhuriyetçi senatörlerle planlanan öğle yemeğinin hemen öncesine denk geldi. Kongre ülkedeki vergi yasalarının yeniden düzenlenmesine çalışmalarına odaklanırken, Trump ve Corker arasında kamuoyu önünde cereyan eden bu kavga kapalı oturumun gerilimli atmosferini daha da artırdı.

Tennessee Senatörü Corker, NBC televizyonunda yayınlanan “Today” programında yaptığı açıklamada, vergiler konusunda izlenecek yolu Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Kongre’nin çizmesi gerektiğini söyledi.

Corker, Trump’ın bu süreçten çekilmesinin gerekip-gerekmediği sorusuna, “Bence başarı sağlamamızın tek yolu bu” karşılığını verdi.

İşte bu sözlere Trump’tan sert yanıt geldi. Trump Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, “Başka O’ya (Obama) kötü İran Anlaşmasını önümüze koymada yardımcı olan, Tennessee’de en düşük makama bile seçilemeyecek Bob Corker, şimdi Vergi Kesintileriyle savaşıyor” diye yazdı.

Corker da buna Twitter üzerinden, “Düpedüz yalancı bir başkan aynı yalanlar. #KreşPersonelineHaberVerin” mesajıyla yanıt verdi. Trump da daha sonra Corker için “hafif siklet” ifadesini kullandı.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun başkanı olan Corker daha önce de Beyaz Saray’ı “yaşlı bakım merkezi” olarak adlandırmış ve Trump’ın ülkeyi 3. Dünya Savaşı’na götürüyor olabileceğini öne sürmüştü. Trump da Corker’a, İngilizce “küçük” anlamına gelen “Little” kelimesindeki t harflerini küçümseyici anlam katmak için d’ye çevirerek, “Liddle Bob Corker” lakabını takmıştı.

Corker, yeniden seçilmek için yarışmayan tek Cumhuriyetçi olması itibariyle zihnindekileri rahatça dile getirebiliyor.

Cumhuriyetçi senatör CNN’e yaptığı açıklamada da, Trump’ın başkanlığının, “ülkenin itibarının düşürülmesi, sürekli yalan söylemek, isim takmak”la hatırlanacağını belirterek, “Ülkemiz için bu çok üzücü” dedi.

Bu sözler Trump’ı yeni yanıtlar vermeye itti. Trump yine Twitter üzerinden, “Senatör Bob Corker Dış İlişkiler Komisyonu’nun kabiliyetsiz başkanı. Amerika’nın ne kadar zayıf performans gösterdiğine bakın. Tüm dünya kahkahalarla gülerken ve bizden istifade ederken onun hiçbir fikri yok. Küçük Bob Corker gibileri Amerika’yı geriye götürdü. Şimdi ileri gidiyoruz” diye yazdı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Tüm Şiddetiyle Florida’yı Vurdu - 28 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:14 0:00
XS
SM
MD
LG