Erişilebilirlik

Trump'tan Afrin Uyarısı


Türkiye’nin Afrin operasyonu Başkan Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çarşamba günü yaptığı telefon görüşmesinde ele alındı.

Beyaz Saray’ın yazılı açıklamasına göre Trump görüşmede, Afrin’de artan şiddetin Suriye’deki ortak hedeflere zarar verme riski doğurduğu konusunda endişelerini paylaştı.

Trump Türkiye’yi, gerilimi azaltma, askeri eylemlerini sınırlama, sivil kayıplar ve yerlerinden olanlarla mültecilerin sayısının artmasını önlemeye çağırdı.Başkan Trump Türkiye’ye ayrıca, ihtiyatlı olması, Türk ve Amerikan güçleri arasında çatışma riskine yol açabilecek her türlü eylemden kaçınması çağrısında bulundu.

Trump, her iki ülkenin de tüm tarafları IŞİD’in kalıcı biçimde yenilgiye uğratılması yönündeki ortak hedefe odaklamaları gerektiği mesajını da yineledi.

Görüşmede iki lider, IŞİD’in yenilgiye uğratılması aşamasında 100 binin üzerinde Suriyeli mültecinin ülkelerine geri dönmesinden duydukları memnuniyeti dile getirirken, evlere geri dönüşlere yardımcı olmak için işbirliğini devam ettirme sözü verdi.

Açıklamada, “Başkan Trump Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ele almak için iki ülkeyi daha yakın işbirliğine davet etti. Liderler, Türkiye dahil olmak üzere komşularına hiçbir tehdit oluşturmayan birleşik bir Suriye’ye istikrar kazandırılması ihtiyacını konuştu” ifadesi kullanıldı.

Beyaz Saray'ın açıklamasına göre ayrıca, Başkan Trump Türkiye’den gelen “yıkıcı ve yanlış” söylemler ve OHAL altında tutuklulukları devam eden ABD vatandaşları ve yerel çalışanlar hakkındaki kaygılarını dile getirdi.

Açıklamada, “İki lider, başta bölgesel istikrarı güçlendirmek ve IŞİD, PKK, El Kaide ve İran destekli terörizm dahil terörün tüm şekilleriyle mücadele edilmesi olmak üzere, ABD ve Türkiye arasındaki stratejik ortaklığı güçlendirme sözü verdi” denildi.

Cumhurbaşkanlığı açıklaması

Görüşmeyle ilgili Cumhurbaşkanlığı'ndan da bir açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

"Suriye'deki son gelişmeler ve Türkiye'nin Afrin'de terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili görüş teatisinin yanı sıra ikili konulara da değinildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'nı uluslararası hukuk temelinde ve Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ile BM Güvenlik Konseyi'nin terörizmle mücadele konusundaki kararları uyarınca gerçekleştirdiğini vurguladı.

Erdoğan'ın, Türkiye'nin kendi ulusal güvenliği için Afrin'i terör unsurlarından arındırmayı hedeflediğini ifade ettiği görüşmede, terörle mücadelede ikili iş birliğinin önemi üzerinde duruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG'ye ABD'nin silah desteğine son vermesi gerektiğine tekrar dikkati çekti.

Görüşmede, Erdoğan ve Trump, gerek Suriye meselesi gerek ikili konularda Türkiye-ABD arasındaki iş birliğini ve yakın teması sürdürme noktasında kararlı olduklarını teyit etti."

Çavuşoğlu: "Beyaz Saray açıklaması önceden yazılmış görüşmeyi yansıtmıyor"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erdoğan-Trump görüşmesiyle ilgili olarak "Beyaz Saray açıklaması önceden yazılmış görüşmeyi yansıtmıyor," dedi.

XS
SM
MD
LG