Erişilebilirlik

Trump ve Erdoğan Yemekte Bir Araya Geldi


72. Dönem Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarına katılan ABD Başkanı Donald Trump'la Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in genel kurul çalışmalarına katılan heyetler onuruna verdiği öğle yemeğinde bir araya geldi.

Edinilen bilgiye göre, Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yemekte aynı masayı paylaştılar ve daha sonra tercüman aracılığıyla kısa bir görüşme yaptılar. İki liderin sohbetine bir süre sonra Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin de katıldığı öğrenildi.

Trump ve Erdoğan’ın görüşmesinin fotoğrafları Cumhurbaşkanlığı'nın resmi Twitter hesabından paylaşıldı.

Erdoğan’ın yoğun temasları sürüyor

Bu arada Erdoğan’ın New York’ta genel kurul kapsamındaki temasları da sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi. Görüşme, BM Genel Merkezinde yapıldı.

Erdoğan, bugün ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la yaklaşık 45 dakika süren heyetlerarası bir görüşme yaptı.

Erdoğan'ın Macron'la yaptığı görüşmeye Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, AB Bakanı Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da katıldı.

Erdoğan, ayrıca İngiltere Başbakanı Theresa May ve Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi’yle ikili görüşmelerde bulundu.

Erdoğan, dün gece ABD Başkanı Donald Trump’ın ev sahibi ülke olarak genel kurula katılan heyet başkanları ve eşleri onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

‘Yaptırımlar sıradan olmayacak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta konakladığı otel önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. MGK'da, Kuzey Irak yönetimine yönelik yaptırımlara ilgili bir soruyu Erdoğan, "Bakanlar Kurulu da şüphesiz ki hem bunu değerlendirecek hem de kendi kanaatleriyle ne gibi yaptırımlar yapabiliriz veya yaparız ama bunlar tabii sıradan olmayacak. Biz bu kararlılığımızı ortaya koyacağız çünkü biz Kuzey Irak yerel yönetimini bugüne kadar hiç yalnız bırakmadık. Her zaman yanında olduk, her türlü desteği verdik. Bu kadar desteği veren, kendilerini sıradan değil candan sayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni adeta yok farz etmek olarak görüyoruz bu yaklaşımı. Bundan dolayı da biz son, nihai bu konudaki düşüncelerimizi Bakanlar Kurulu kararıyla, Milli Güvenlik Kurulu kararıyla açıklayacağız. “ diye yanıtladı.

Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile yaptıkları görüşmede S-400 konusunun gündeme gelip gelmediği soruldu. Erdoğan,” Sayın Stoltenberg'in daha önce yaptığı açıklamanın aynısıdır. Her ülke kendi iç düzenlemelerinde serbesttir, bu noktadaki kararını serbestçe verir. Bu şekilde de bu görüşmemizi yaptık. “

Trump ile yemekte görüşmesi sırasında korumalarına silah satışının durdurulması konusunun gündeme gelip gelmediği yönünde sorulan bir soruyu da, “Görüşme sonrasında karşılıklı açıklamamızı yaparız” diye yanıtladı.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG