Erişilebilirlik

Yeni Seyahat Yasağı Kararnamesi Açıklandı


Başkan Donald Trump’ın Amerika’ya göç ve seyahate dair yeni başkanlık kararnamesi açıklandı.

Yeni kararname ile İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarına Amerika'ya giriş yasağı getiriliyor. Buna karşın bir önceki listede yer alan Irak yasaklı ülkeler listesinden çıkarılmış oldu.

Yeni kararname bir öncekine göre daha hafifletilmiş koşullar içeriyor. Örneğin söz konusu kararname diğeri gibi hemen yürürlüğe girmeyecek, 16 Mart tarihinden itibaren geçerli olacak.

Bir önceki seyahat yasağı kararnamesinden farklı olarak bu defa hali hazırda Amerika'ya giriş vizesi olanlar ve yeşil kart sahibi olanlar kapsam dışında tutuldu.

Bu seyahat yasağının da süresi 16 Mart'tan itibaren 90 gün olacak.

Trump, kapsamlı ve gecici seyahat yasağına gerekçe olarak terörizm kaygılarını göstermişti.

İlk kararnamenin yürürlüğe girmesinden sonra havaalanlarında, Yeşil Kart’ı olanlar dahil bu 7 ülkeden gelenlerin alınmaması nedeniyle karmaşa yaşanmış, Amerika genelinde havaalanları başta olmak üzere protesto eylemleri düzenlenmişti.

Trump yönetimi seyahat yasağının ulusal güvenlik kaygıları gözetilerek düşünüldüğü mesajını hala verirken, yasağı eleştiren kesimler düzenlemeyi 7 ülkeden mülteciler ve seyahat edenlere karşı adaletsiz ve taraflı olduğu gerekçesiyle eleştirmişti.

İlk kararnameye karşı Amerika’daki mahkemelerde 20’yi aşkın dava açılmıştı. Bu davalardan, ülkenin kuzeybatısındaki Washington eyaletindeki bir davanın neticesinde, kararnamenin uygulanması 9’uncu Temyiz Mahkemesi tarafından durdurulmuştu.

İlk açıklanan kararname, özellikle yurtdışında çok tepki çekse de, anketlere göre Amerikalıların yaklaşık yarısı tarafından destekleniyor.

STÜDYO VOA

Döner Almanlar'ın mı, Türkler'in mi markası? 12 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG