Erişilebilirlik

Trump Yeniden Teksas'ta


Başkan Trump ve eşi Melania, Cumartesi günü Houstan'a gitti. Bu Başkan'ın Teksas'a bir hafta içinde ikinci ziyareti.

Felaketzedelere destek amacıyla eyalete giden Trump, kasırgadan etkilenenler ve gönüllülerle konuştu. Trump hafta içindeki ziyaretinde sadece hükümetin çalışmalarını değerlendirmiş, felaketzedelerle görüşmediği için eleştirilmişti.

Houston’da Harvey Kasırgası’ndan etkilenenlerin kaldığı bir kilisede konuşan Başkan Donald Trump, ‘Daha çok vakit var ama sular çekilmeye başladı’ dedi.

Teksas Valisi Greg Abbott ve Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner’la bir toplantı da yapan Trump, bir afet yardım merkezini de gezdi. Felaketzedelerle konuşan Başkan, sık sık el sıktı, yemek dağıttı.

Toparlanma çalışmalarının nasıl gittiği sorusuna ise Trump şu cevabı verdi: ‘Bence iyi gidiyor, her şey güzel işliyor. Sanırım insanlarda yapılanlardan dolayı minnettar. Çok zor bir şey olsa da, bu güzel bir şey.’

Trump ayrıca Teksaslı Temsilciler Meclisi üyeleriyle de görüşecek.

Trump yönetimi ayrıca, felaket sonrası temizleme çalışmalarına federal hükümet tarafından sağlanan yüzde 75 oranındaki ödeneğin, yüzde 90’a çıkarıldığını açıkladı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada acil durum tedbirleri için harcanan miktarın hepsinin federal hükümet tarafından karşılanacağı da belirtildi.

Başkan daha sonra Louisiana eyaletindeki Lake Charles bölgesine uğrayacak.

Başkan Donald Trump, Teksas’a yapacağı ikinci ziyaret öncesi, Kongre’ye bir mektup göndererek, üyelerden Teksas ve Louisiana eyalatlerine afet sonrası yardım ve çalışmalar için 8 milyar dolara yakın yardım paketi talebinde bulundu.

İstenilen yardım paketinde Federal Acil Yardım Yönetimi Dairesi FEMA’ya 7,4 milyar dolar ve küçük işletmelere felaket sonrası kredi alabilecekleri 450 milyon dolarlık bütçe ayrılmış durumda. Ancak kasırga sonrası toparlanma ve yardım çalışmaları için daha yüksek miktarlara ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ‘Başkan, İç Güvenlik ekibi ve tüm yönetim, Harvey Kasırgası’ndan etkilenenlerin yaşamlarına ve güvenliklerine odaklanmaya devam ediyor’ dedi.

Teksas’ta arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Houston Belediye Başkanu Sylvester Turner, evlerin kurumasının haftalarca sürebileceğine dikkat çekti.

Kasırga, bir milyondan fazla kişinin evlerini terk etmesine yol açtı ve felakette en az 39 kişi yaşamını yitirdi.

Ulusal Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamada, Houston’ın Ağustos ayında 99 santimetreden fazla yağış aldığı belirtildi. Bu daha önce ölçülen aylık yağış rekorunun iki katı.

Ancak en çok yağışı, 120 santimetreyle, Houston’un 50 kilometre güneydoğusunda bulunan Clear Creek bölgesi aldı.

XS
SM
MD
LG